"Věnuj jim objetí": Vatikán zahajuje kampaň na podporu starších lidí

Dikasterium pro laiky, rodinu a život spustilo kampaň "Věnuj jim objetí", kterou reaguje na výzvu papeže Františka mladým lidem, aby byli na blízku seniorům, kteří kvůli pandemii Covid-19 prožívají často pocity osamělosti.
Publikováno: 28. 7. 2020 14:30

Papež František v neděli vyzval mladé lidi z celého světa k tzv. skutkům něhy vůči starším lidem, protože mnozí z nich jsou kvůli dodržování bezpečnostních opatření během pandemie Covid-19, v izolaci.

Vatikánské dikasterium pro laiky, rodinu a život na tuto výzvu rychle zareagovalo vyhlášením kampaně „starší lidé jsou tvoji prarodiče“.

Buďte laskaví k seniorům

V oficiálním prohlášení zveřejněném v pondělí vyzvalo Dikasterium pro laiky, aby „udělali něco, čím projeví laskavost a náklonnost ke starším lidem, kteří se mohou cítit osamělí,“ stojí v prohlášení. „Pandemie zasáhla starší lidi zvláště těžce a oddělila již tak slabá propojení mezi generacemi. Dodržování tzv. social distancing  (domácí izolace) však neznamená přijmout osud osamělosti a opuštění."

Zmírňujte osamělost, věnujte objetí a sdílejte na sociálních sítích

V rámci dodržování bezpečnostních předpisů vybízí mladé katolíky, aby "věnovali objetí" starším lidem z farností nebo ze sousedství, kteří mohou prožívat pocity samoty. Mohou tak učinit telefonicky, videohovorem nebo zasláním obrázku. „Kdykoliv je to možné - nebo kdykoliv to zdravotní situace umožní - vyzýváme mladé lidi, aby objetí bylo ještě konkrétnější a starší lidi osobně navštívili."

Mladí lidé se mohou o své aktivity podělili na sociálních sítích a přidat do příspěvku hashtag  #sendyourhug. Nejlepší příspěvky budou sdíleny na účtech sociálních sítích Dikasteria pro laiky, rodinu a život @laityfamilylife.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020