Mše svatá za kardinála Františka Tomáška

V úterý dne 4. srpna 2020 si připomínáme výročí úmrtí kardinála Františka Tomáška (+1992). V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude kanovník Tomáš Roule sloužit zádušní mši svatou v 18.00 hodin.
Publikováno: 29. 7. 2020 18:00

Kardinál František Tomášek se stal jednou z nejvýraznějších tváří římskokatolické církve v Československu v době komunistického útlaku vůči věřícím. Na biskupa byl již tajně vysvěcen v roce 1949 olomouckým arcibiskupem Josefem Matochou. V nelehké době na začátku 50. let byl krátce vězněn, poté působil jako administrátor v Moravské Huzové. V 60. letech se účastnil jako člen československé delegace všech zasedání Druhého vatikánského koncilu. V době uvolňování napětí mezi komunistickými režimy a Svatým Stolcem byl nejprve jmenován administrátorem pražské arcidiecéze, papež Pavel VI. ho poté roku 1977 jmenoval 34. pražským arcibiskupem a kardinálem. 

Jako arcibiskup a kardinál se stále více vymezoval vůči komunistickým zásahům do života církve, spoluinicioval založení hnutí Dílo koncilové obnovy i vznik programu Desetiletí duchovní obnovy a zasadil se o svatořečení Anežky České papežem Janem Pavlem II. v listopadu 1989. V souvislosti se svatořečením  sv. Anežky podpořil krátce poté následující sametovou revoluci, když v katedrále sv. Víta prohlásil, že „Katolická církev je na straně národa!“. Po roce 1991 byl z funkce pražského arcibiskupa uvolněn.

Zemřel 4. srpna 1992 a byl pochován ve svatovítské katedrále.

Soubory ke stažení

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020