Mše svatá za kardinála Františka Tomáška

V úterý dne 4. srpna 2020 si připomínáme výročí úmrtí kardinála Františka Tomáška (+1992). V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude kanovník Tomáš Roule sloužit zádušní mši svatou v 18.00 hodin.
Publikováno: 29. 7. 2020 18:00

Kardinál František Tomášek se stal jednou z nejvýraznějších tváří římskokatolické církve v Československu v době komunistického útlaku vůči věřícím. Na biskupa byl již tajně vysvěcen v roce 1949 olomouckým arcibiskupem Josefem Matochou. V nelehké době na začátku 50. let byl krátce vězněn, poté působil jako administrátor v Moravské Huzové. V 60. letech se účastnil jako člen československé delegace všech zasedání Druhého vatikánského koncilu. V době uvolňování napětí mezi komunistickými režimy a Svatým Stolcem byl nejprve jmenován administrátorem pražské arcidiecéze, papež Pavel VI. ho poté roku 1977 jmenoval 34. pražským arcibiskupem a kardinálem. 

Jako arcibiskup a kardinál se stále více vymezoval vůči komunistickým zásahům do života církve, spoluinicioval založení hnutí Dílo koncilové obnovy i vznik programu Desetiletí duchovní obnovy a zasadil se o svatořečení Anežky České papežem Janem Pavlem II. v listopadu 1989. V souvislosti se svatořečením  sv. Anežky podpořil krátce poté následující sametovou revoluci, když v katedrále sv. Víta prohlásil, že „Katolická církev je na straně národa!“. Po roce 1991 byl z funkce pražského arcibiskupa uvolněn.

Zemřel 4. srpna 1992 a byl pochován ve svatovítské katedrále.

Soubory ke stažení

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020

Papež: Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

V Římě přivítalo babí léto pár stovek turistů a poutníků, kteří se dnes před polednem shromáždili na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
18.10.2020

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Papež František včera (16. října 2020) zvláštním videoposelstvím pozdravil generálního ředitele agentury OSN pro výživu a zemědělství, pana Qu Donguy, u příležitosti Světového dne výživy, který byl touto organizací stanoven na právě na tento den.
17.10.2020

I v kritické době Komunita Sant’Egidio pomáhá nejzranitelnějším

Stejně jako v mnoha dalších zemích světa také u nás působí již dlouhé roky křesťanská laická Komunita Sant’Egidio. Jejím posláním je přivádět k životu evangelium skrze službu potřebným – lidem žijícím na ulicích našich měst, uprchlíkům hledajícím útočiště a bezpečí, vzděláváním dětí na okraji společnosti a podobně.
17.10.2020