Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
Publikováno: 4. 8. 2020 17:00

Řemeslníci, kteří pracují na opravě omítek, žebroví gotických kleneb i štukové výzdobě přímo pod klenbou chrámu, využívají spletitou síť lešení dosahující až po samotný strop kostela. Projekt počítá s kompletní opravou vnějšího pláště této jedinečné slezské cihelné gotiky a současně také obnovou interiéru včetně položení nové elektroinstalace a osvětlení.

„Režné zdivo je čištěno od mechů a nečistot, je opravováno spárování zdiva, opravovány omítky, repasována jsou všechna okna včetně zasklení, rovněž jsou restaurovány všechny dveře, dále všechny kamenné prvky (náhrobky, portály, žebra gotických kleneb), jsou restaurovány vyřezávané dřevěné hlavice sloupů v interiéru, interiér prochází opravou omítek a novou výmalbou,“ popisuje restaurátorské práce vedoucí Odbor dotačních projektů a církevní turistiky Miroslav Přikryl.

Kompletní rekonstrukce kostela by nebyla možná bez dotace, které se biskupství podařilo zajistit z rozpočtu Evropské unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. „Získaná dotace EU v rámci IROP činí 69,7 mil. Kč. O zbylé náklady se dělí Římskokatolická farnost Panny Marie Opava, Moravskoslezský kraj a Statutární město Opava. Celá oprava bude dokončena v prosinci letošního roku,“ upřesnil Přikryl.

Konkatedrála je kostel s mimořádně bohatou historií. Nové poznatky o kostele se podařilo zjistit právě při jeho současné rekonstrukci. „Již archeologický výzkum předcházející prováděným opatřením proti vlhkosti stavby přinesl zajímavé objevy. Patří mezi ně například mohutný gotický kamenný náhrobní kámen, který byl nalezen při ve výkopech, a který bude po dokončení opravy umístěn ke zhlédnutí v severní předsíni konkatedrály, kde vznikne expozice,“ uvedl Miroslav Přikryl.

Na další objev přišli stavební dělníci při práci ve spodní části severní věže. Po odkrytí omítek se obnažilo zdivo, které pochází z raně gotické fáze této stavby. „Jedná se o nejstarší dochované zdivo, datované přibližně do roku 1300, kdy byla k původně románské stavbě kostela přistavěna severní věž. Zajímavostí této věže je úzké schodiště provedené v tloušťce zdiva věže, které bylo dlouhou dobu zasypáno a bude nyní v rámci oprav odkrýváno,“ popsal nálezy Miroslav Přikryl.

Další nálezy jsou z mladší doby. V kapli Panny Marie Lurdské se podařilo objevit dobře uchovanou dekorativní výmalbu z 19. století, která však zatím zůstane skrytá pod novější výmalbou. Součástí generální rekonstrukce nejsou varhany, které na svou příležitost ještě čekají.

Po celou dobu rekonstrukce konkatedrály Panny Marie probíhají farní bohoslužby v kostele sv. Vojtěcha na Dolním náměstí. Fotogalerie z rekonstrukce kostela zde

Zdroj: web Diecéze ostravsko-opavské

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020