Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
Publikováno: 4. 8. 2020 13:15

Foto: Catholic News Agency

Vatikánské tiskové středisko sdělilo, že podle osobního sekretáře Benedikta XVI., arcibiskupa George Gaensweina, „není zdravotní stav emeritního papeže nijak znepokojující, když pomine, že 93-letý člověk prochází nejakutnější fází bolestivé, ale ne vážné choroby.“

Německý deník Passauer Neue Presse s odvoláním na životopisce Benedikta XVI. Petera Seewalda včera uvedl, že emeritní papež má bolestivou bakteriální infekci obličeje, lidově známou jako růže. Podle Seewalda je bývalý papež od svého návratu z červnové návštěvy svého staršího bratra Georga v Bavorsku "velmi křehký". Seewald navštívil Benedikta XVI. v jeho vatikánském domě v klášteře Mater Ecclesia 1. srpna, aby mu předal výtisk jeho nejnovější biografie. Benedikt XVI. byl podle něj optimistický a prohlásil, že kdyby se mu síla navrátila, mohl by začít znovu psát. Seewald také novinám sdělil, že hlas bývalého papeže je nyní „sotva slyšitelný“.

Passauer Neue Presse rovněž informoval, že Benedikt XVI. si přeje být pohřben v bývalé hrobce sv. Jana Pavla II. v kryptě baziliky svatého Petra. Tělo polského papeže bylo po kanonizaci přemístěno do horní části baziliky. Stejně tak jako Jan Pavel II., napsal i Benedikt XVI. svoji duchovní závěť, která může být zveřejněna po jeho smrti.

Po červnové čtyřdenní cestě bývalého papeže do Bavorska popsal Rudolf Voderholzer, řezeňský biskup, Benedikta XVI. jako muže „ve své křehkosti, ve svém stáří a ve své konečnosti“. „Mluví tichým, téměř šeptajícím hlasem a má evidentní problémy s artikulací, ale jeho myšlenky jsou naprosto jasné; jeho paměť, jeho fenomenální dar kombinace.Téměř všechny jeho každodenní životní procesy závisí na pomoci druhých, což vyžaduje hodně odvahy, ale také pokory, takto se odevzdat do rukou jiných lidí a ukázat se na veřejnosti,“ řekl biskup Voderholzer.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020