Výstava "Nebe bylo plné hvězd" připomene 70. výročí pokusu o likvidaci klášterů v českých zemích

Kanonie premonstrátů v Želivě a Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zve na výstavu "Nebe bylo plné hvězd", která je věnovaná centralizačním a internačním klášterům v českých zemích. Výstava potrvá od 9. 8. - 31. 10. 2020. Mši svatou v rámci slavnostního zahájení 9. srpna v 10.30 hodin v Želivi bude sloužit pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka OP. V rámci vernisáže bude také prezentována kniha Katolická církev v Československu / Kardinál Josef Beran a jeho doba, kterou vydává ÚSTR společně s Katolickým týdeníkem. Kniha bude v distribuci KNA.
Publikováno: 5. 8. 2020 16:30

Přesně před 70 lety během léta vrcholila komunistická likvidace klášterního života. Už v dubnu roku 1950 vtrhly do českých mužských klášterů ozbrojené oddíly Sboru národní bezpečnosti s cílem řeholní domy vyklidit a řeholníky převézt do určených centralizačních a internačních klášterů. Od poloviny července 1950 pak komunistická moc zasahovala také proti ženských klášterům.

Ústav pro studium totalitních režimů uvádí novou výstavu Nebe bylo plné hvězd, která připomíná 70. výročí nechvalně proslulých akcí „K“ a „Ř“ – komunistického pokusu zastavit život řeholních společenství na našem území. Návštěvníci prostřednictvím fotografií nahlédnou do míst, kde byli řádoví bratři a sestry internováni. Jednotlivé panely přibližují charakteristické události řeholního života v 50. letech, od zaměstnávání bratří či sester při „budování socialismu“ až po vynalézavé způsoby, kterými se v nesvobodném prostředí udržoval duchovní život.

„Centralizační a internační kláštery se v mnohém podobaly vězení. Jen s tím rozdílem, že k pobytu v nich nebyli řeholníci a řeholnice odsouzeni soudem. Za přestupky byli postihováni pobytem na samotce, snížením dávek potravin, zákazem korespondence – už tak omezené a přísně cenzurované – a případně i fyzickými tresty. Lékařská péče byla velmi zanedbávána, což mělo v některých případech trvalé následky,“ přibližuje perzekuci řeholnic a řeholníků autorka výstavy Stanislava Vodičková z ÚSTR. „Plánovali jsme výstavu uvést v polovině dubna, přesně 70 let od zahájení akce „K“ proti mužským klášterům. Kvůli koronavirové pandemii jsme však byli nuceni vernisáž odložit,“ dodává Vodičková.

V rámci vernisáže bude také prezentována kniha od Markéty Doležalové Katolická církev v Československu / Kardinál Josef Beran a jeho doba, kterou vydává ÚSTR společně s Katolickým týdeníkem. Kniha bude ve výhradní distribuci Karmelitánského nakladatelství a bude možné ji zakoupit na vernisáži výstavy nebo již nyní v e-shopu. 

----------------------------------

„Tak faráři, Boha není a tu všeci pochcípáte!“ Těmito slovy uvítal vedoucí Internačního kláštera Želiv Alois Pokorný 76 „reakčních“ řeholníků, které při akci „K“ svezli do kláštera Želiv, s cílem rozbít soudržnost komunit. Během let sem StB umisťovala další „reakční“ řeholníky a diecézní kněze. Internační klášter Želiv podléhal až do uzavření v roce 1956 zostřenému vězeňskému režimu, na který dohlíželo 45 ozbrojených příslušníků SNB. Sebemenší prohřešek řeholníků byl trestán snížením přídělu jídla, omezením spánku nebo samotkou. Více na stránkách ÚSTR.

Zdroj: web ÚSTR

Soubory ke stažení

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020