Libanonský kněz po explozích v Bejrútu: „Potřebujeme vaše modlitby“

Datum publikace6. 8. 2020, 10.30

Libanonský katolický kněz P. Miled el-Skayyem z kostela sv. Jana Pavla II. v Keserwane požádal věřící na celém světě, aby se modlili za mrtvé, jejich rodiny a za stovky zraněných při nedávných explozích v Libanonu. „Prosíme vaše národy, aby v této těžké situaci nosili v srdci Libanon a svěřujeme se vám a vašim modlitbám, aby Pán díky nim ochránil Libanon od zla.'

Foto: Wikipedie

„V Libanonu nyní prožíváme těžké období, jak můžete slyšet z televize a ze zpráv,“ dodal kněz. Raymond Nader, maronitský katolík žijící v Libanonu, zopakoval knězovu výzvu: „Jen vás nyní prosíme o modlitby v každém koutě světa. Vaše modlitby velmi potřebujeme,“ řekl Nader v úterý pro CNA.

Exploze v blízkosti přístavu hlavního města Libanonu převrátily auta, rozbily okna, zapálily a zničily budovy v Bejrútu, městě s více než 350 000 obyvateli, přičemž v dosahu metra žijí více než 2 miliony lidí. „Na místě byla hrozná spoušť a touto explozí bylo téměř zničeno celé město; říká se, že šlo o kombinaci více látek, které tuto explozi způsobily,“ uvedl v úterý pro CNA libanonský žurnalista Antoine Tannous.

Oficiální představitelé ještě neurčili příčinu explozí, ale vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že na začátku mohl být požár ve skladu výbušnin. Libanonská tajná služba varuje před spekulacemi o terorismu dříve, dokud vyšetřovatelé neposoudí celou situaci. Podle libanonských státních médií stovky zraněných lidí zaplavily nemocniční úrazové ambulance ve městě.

Libanonský premiér Hassan Diab vyhlásil na středu státní smutek. Země je téměř rovnoměrně rozdělena na sunnitské muslimy, šíitské muslimy a křesťany, kteří jsou většinou maronitští katolíci. Libanon má také malou židovskou populaci, jakož i drúzy a jiné náboženské komunity.

Zdroj: CNA

Autor článku: TS ČBK