Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
Publikováno: 7. 8. 2020 11:15

Foto: Charita ČR

Duben 2020 přinesl další problémy do života rodin, které již tak mají potíže se zajištěním základních potřeb. V reakci na šíření nemoci COVID-19 vyhlásily vlády Iráku a regionu Kurdistánu dlouhodobý zákaz cestování mezi provinciemi. Omezené možnosti pohybu značně zpomalily ekonomické aktivity a ovlivnily hlavně ohrožené skupiny obyvatel, jako jsou matky samoživitelky nebo lidé závislí na denním výdělku. Charita Česká republika proto zaměřila své aktivity na ty nejzranitelnější z nich. 

Díky existujícím vztahům s místními komunitami a obcemi se Charitě podařilo získat seznam ohrožených rodin. Aktuální situaci více než 350 rodin jsme pak detailně analyzovali, aby bylo možné přednostně pomoci těm nejchudším, neúplným rodinám a dalším zranitelným skupinám. Charita také získala od obcí povolení poskytnout školení malým skupinám posluchačů.

Jednou z příjemců pomoci se tak stala Anwar, která se sama stará o dvě děti a staré rodiče. Její život se od základů změnil, když ji invaze Islámského státu oddělila od manžela. Naštěstí ji podporují příbuzní, díky nimž se jí podařilo získat akademické vzdělání. Athra je dalším příkladem životní síly a odolnosti. Je to matka nezletilé dcery, která se nevzdala snahy pracovat navzdory místním zvyklostem.

Anwar a Athra se v současné době účastní školení životních a obchodních dovedností, které organizuje Charita. V srpnu jejich skupiny obdrží tablety pro kombinovanou online a prezenční výuku. Akreditovaný školitel jim pomůže vytvořit a otestovat jejich obchodní nápady v prostředí skutečného světa, a pokud budou úspěšné, obdrží malé granty pro nastartování svého podnikání.

Charita zároveň vyhlásila program na podporu malého a středního podnikání. Na konci července vyprší uzávěrka a poté podpoříme nejaktivnější mladé ženy a muže při rozšiřování jejich podnikání a tvorbě pracovních příležitostí pro ostatní. Ve venkovských oblastech jsme zároveň dokončili výběr zemědělců, kteří obdrží skleníky a další zemědělskou výbavu. Skleníky se právě staví a plánujeme v nich vysadit okurky a další zeleninu ještě tento měsíc.

Aktivity poběží do letošní zimy a celkem pomohou téměř 600 zranitelným Iráčanům. Projekt Podpora udržitelného živobytí a možností příjmu pro zranitelné rodiny navrátilců v guvernorátu Ninive byl podpořen Českou biskupskou konferencí.

Zdroj: Charita ČR

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021