Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
Publikováno: 7. 8. 2020 13:00

„Dostalo se mi výsady, že jsem mohl osobně přijet do Hirošimy a Nagasaki během své apoštolské cesty v listopadu minulého roku“, píše Svatý otec, „a přemýšlet tam nad zkázou lidského života i majetku, která byla v těchto dvou městech způsobena za oněch strašlivých válečných dní před třemi čtvrtinami století."

Vloni jsem do Japonska přijel jako poutník a nadále v nitru chovám touhu lidí naší doby, zvláště těch mladých, kteří žízní po míru a obětují se za něj. Nosím též v srdci volání chudých, kteří jsou vždy prvními oběťmi násilí a konfliktů," pokračuje římský biskup a naléhá na světové odzbrojení:

„Nikdy nebylo jasnější, že rozvět míru vyžaduje, aby všichni lidé odložili válečné zbraně, jmenovitě ty nejmocnější a nejvíce zkázonosné, totiž jaderné. Opakuji, co jsem prohlásil loni v Hirošimě: Použití atomové energie k válečným cílům je amorální stejně jako je nemorální vlastnění jaderných zbraní!“ (24. listopadu 2019, Mírový památník v Hirošimě).

„Kéž by budoucí generace nadále varoval prorocký hlas hibakuša, těch, kteří přežili Hirošimu a Nagasaki. Jim a všem, kteří se zasazují o smíření, náleží žalmistova slova: „Kvůli svým bratřím a přátelům budu říkat: Pokoj v tobě (Žl 122,8)," uzavírá papež František poselství k japonské připomínce jaderného útoku na Hirošimu, pro jejíž účastníky vyprošuje hojnost Božího požehnání.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020