Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Datum publikace9. 8. 2020, 15.45

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.

Foto: Vatican News

Svoji promluvu papež František zakončil:

„Loďka zmítaná vlnami je obrazem církve, která v každé době potkává protichůdné větry a někdy velmi tvrdé zkoušky: pomysleme na dlouhá a zavilá pronásledování v minulém století, a na některých místech i dnes. V těžkostech může nastat pokušení, že ji Bůh opustil. Ve skutečnosti však právě v oněch chvílích více září svědectví víry, svědectví lásky a svědectví naděje. Přítomnost vzkříšeného Krista v Jeho církvi dává milost svědčit až k mučednictví, ze kterého vzcházejí noví křesťané a plody smíření a pokoje pro celý svět.

Mariina přímluva ať nám pomáhá vytrvat ve víře a bratrské lásce, když temnoty a životní bouře způsobují krizi naší důvěry v Boha.“

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY je ZDE

Po hlavní promluvě věnoval papež pozornost mezinárodnímu dění.

„Mezi 6. až 9. srpnem 1945, tedy před 75 lety, došlo k tragickému jadernému bombardování Hirošimy a Nagasaki. S pohnutím a vděčností vzpomínám na svoji loňskou návštěvu na oněch místech a opět vybízím k modlitbě a k úsilí přičinit se o svět totálně zbavený nukleárních zbraní.

V těchto dnech moje myšlenky často zalétají do Libanonu. Vidím na náměstí i libanonskou vlajku. Úterní katastrofa volá všechny, počínaje Libanonci, ke spolupráci na společném dobru této milované země. Libanon má svéráznou identitu, jež je plodem setkání různých kultur, a během času se stal vzorem společného soužití. Toto soužití je sice nyní velice křehké, jak víme, ale modlím se, aby se znovu s Boží pomocí a poctivou účastí všech obrodilo ve svobodě a síle. Vybízím církev v Libanonu, aby byla nablízku lidu v jeho Kalvárii jak to v těchto dnech činí solidaritou a soucitem, srdcem a rukama otevřenýma ku pomoci. Znovu vybízím k velkodušné pomoci mezinárodní společenství. A prosím biskupy, kněze a řeholníky z Libanonu, aby byli lidu nablízku a vedli život prodchnutý evangelní chudobou, bez luxusu, protože váš lid velice strádá.“

Po společné modlitbě Anděl Páně papež všem požehnal.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK