Diktatura versus naděje

Datum publikace10. 8. 2020, 13.00

Po Římě a dalších italských městech se v Brně představí výstava Diktatura versus naděje. Zachycuje období perzekuce katolické církve v Československu v letech 1948–1989, ale postihuje i širší souvislosti. „Autorský tým ji profiloval také jako podnět k zamyšlení nad úlohou duchovních tradic v životě národa. Takto byla představena na Papežské univerzitě Svatého Kříže v Římě,“ říká kurátorka Vladimíra Vaníčková. Na přípravě se spojily Archiv Kanceláře prezidenta republiky a Ústav pro studium totalitních režimů. Vernisáž se bude konat 17. září 2020 v 16 hodin v kostele sv. Jakuba v Brně.

Komunistický režim po roce 1948 plánovitě likvidoval demokratické občanské svobody a práva, včetně svobody svědomí. Katolickou církev považoval za ideového protivníka, takže proti ní vystupoval zvlášť důrazně: bylo třeba ji zneškodnit nebo alespoň dokonale hlídat. Komunisté záhy zjistili, že podřídit si mužské a ženské řády nedokážou, a proto je začali systematicky ničit. Ideologická nenávist k věřícím poznamenala osudy jednotlivců, rodin i řeholních společenství.

Diktatura versus naděje bude k vidění ve dnech 18. září  až 8. října 2020 v kostele sv. Jakuba v centru Brna denně od 9.00 do 18.00 hodin, v neděli od 13.00 do 18.00 hod. Na neděli 4. října 2020 od 16.00 hodin se chystá komentovaná prohlídka. Pro školy je k volnému stažení připraven výukový materiál na adrese https://www.ustrcr.cz/vystavy/diktatura-vs-nadeje/#nabidka.

Později se výstava přesune do kláštera sester Těšitelek v Rajhradě u Brna, otevřena tam bude od 11. do 30. října 2020.

Kontaktní osoba: S.M.Zdislava Nosková OSF,  tel. 732 194 017,

e-mail: zdislava.noskova@seznam.cz