Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.
Publikováno: 12. 8. 2020 9:00

Výbuch v libanonském hlavním městě si minulý týden vyžádal již 200 obětí a více než 300 000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Libanon se nejenže potýká s hlubokou ekonomickou krizí a pandemií koronaviru, ale okolnosti výbuchu navíc prohlubují dlouhodobé politické problémy a nedůvěru ve státní instituce. „Potřebujeme jen být v bezpečí,“ říká Nour, jejíž dům byl při explozi téměř kompletně zničen.

Jí a podobně postiženým lidem začala na místě ihned pomáhat místní Caritas Lebanon, která poskytla základní zdravotní ošetření, ale také nouzové přístřeší, vodu a potraviny. Dobrovolníci navíc pomáhají s odklízením trosek.

Charita Česká republika zasílá kolegům v Libanonu 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) ze svého krizového fondu, které jsme právě odeslali na pokrytí okamžité materiální pomoci potřebným. V této částce je také příspěvek Arcidiecézní charity Olomouc. Prostředky krizového fondu pocházejí z výtěžku Tříkrálové sbírky.


Veřejná sbírka a dárcovká SMS

Na pomoc Libanonu jsme také 6. srpna vyhlásili veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na společný projekt, ve kterém budeme spolupracovat s libanonskou, švýcarskou, polskou a nizozemskou Charitou. Hlavním garantem projektu je
Charita Švýcarsko, která díky svým mnohaletým humanitárním zkušenostem a přítomnosti přímo na místě zajistí, že se nasbírané peníze využijí efektivně a transparentně.

V společném projektu pomůžeme chudým rodinám ze zasažené oblasti zajištěním bydlení a potravin překonat prvních několik měsíců. Součástí plánu jsou i hygienické balíčky, abychom zasažené rodiny pomáhali chránit před pandemií koronaviru. V další fázi pomoci pak podpoříme obnovení drobných podniků a živností, aby se lidé mohli znovu postavit na vlastní nohy.

Na pomoc strádajícím obyvatelům Bejrútu lze přispět na účet číslo 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 129.

 Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 či DMS CHARITASVET 90


„Děkujeme vládám jiných zemí i všem lidem ze zahraničí za solidaritu a rychlou pomoc,“ vzkazuje Nour.

 Více o možnostech, jak přispět viz: https://www.charita.cz/aktuality/z-domova/charita-ceska-republika-uz-poslala-do-bejrutu-okamzitou-pomoc/

Zdroj: Charita ČR

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021