Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Datum publikace12. 8. 2020, 15.30

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.

Foto: Jan Šašinka, ČaV

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie patří k největším mariánským svátkům. Církev jej slaví již dlouhá staletí, od r. 1950 je pak díky apoštolské konstituci Pia XII. Munificentissimus Deus Mariino Nanebevzetí dogmatem.
Po celém světě najdeme nespočet kostelů a kaplí zasvěcených Mariinu Nanebevzetí, nejinak tomu je i v ostravsko-opavské diecézi. Krom Hrabyně a Maria Hilf, kde se uskuteční poutě hlavní, proběhnou poutě i v jiných chrámech diecéze.

Výčet poutních mší přinášíme zde:

Sobota 15. srpna

9.30 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v kapli v Petřkovicích
10.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie na Cvilíně
10.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Budišově nad Budišovkou
10.30 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Sádku (Velké Heraltice)
10.30 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku
11.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Liptáni

V některých farnostech rovněž „oprášili“ prastarý zvyk žehnání květin a bylin, jež bylo v minulosti s tímto mariánským svátkem spojeno. V dřívějších dobách se konala procesí a věřící přinášeli do kostela polní květiny, léčivé bylinky, jež připomínaly pomoc.

Na farním webu Dolních Životic se k tomuto tématu píše: „Panna Maria je v církvi právem považována považovaná za nejkrásnější květ stvoření, jehož plodem je Kristus, Emanuel, Bůh mezi námi. Proto se v den jejího Nanebevzetí, v den vrcholícího leta, žehnají květy a byliny, zvláště ty, které svými účinky prospívají lidem. Byliny jsou pak symbolem její pomoci, protože léčí tělo i duši. V knize Sírachovcově čteme: ,Hospodin stvořil léčivé byliny ze země a rozumný člověk se jich neodříká. Což nezesládla voda dřevem, aby byla poznána jeho síla? On sám dal lidem vědění, aby byl oslavován pro své obdivuhodné skutky. Jimi léčí a tiší bolest, lékárník z nich připravuje lék, aby jeho skutky nevymizely a na zemi aby byl stále jeho pokoj.‘ Byliny provázejí člověka odpradávna. Ve Starém zákoně se píše o yzopu. Byla to kultovní a očistná bylina, která v Palestině roste jako plevel. Izraelité namáčeli svazek yzopu, když utíkali do Egypta, v krvi beránka a označovali jím veřeje. Žalmista zpívá: ,Pokrop mě yzopem a budu čistý‘. Ukřižovanému Kristu podali na yzopovém stonku houbu namočenou do octa.“

Některé farnosti na tento zvyk navázaly a žehnání bylin a květin v nich tento víkend proběhne.

V Mošnově se tak stane v sobotu 15. 8. při mši sv. 7.30. V Opavě-Kateřinkách bude mše sv. s následným žehnáním bylin a květin sloužena v 8.00 hod, v Šilheřovicích jsou začátky těchto bohoslužeb stanoveny na 8.30 a 11.00, v Trnávce 8.45 a v Petřvaldě u NJ v 10.00. V 17.30 si pak květiny s bylinami přinesou věřící v Opavě-Jaktaři.

V neděli 16. 8. proběhne podobné žehnání ve farnosti Dolní Životice, kde bohoslužba začne v 8.30, a v 16.00 potom v kapli na Bahně v Místku.

Zdroj: web Biskupství ostravsko-opavské

Autor článku: Monika Klimentová