Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.
Publikováno: 12. 8. 2020 17:30

Foto: Jan Šašinka, ČaV

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie patří k největším mariánským svátkům. Církev jej slaví již dlouhá staletí, od r. 1950 je pak díky apoštolské konstituci Pia XII. Munificentissimus Deus Mariino Nanebevzetí dogmatem.
Po celém světě najdeme nespočet kostelů a kaplí zasvěcených Mariinu Nanebevzetí, nejinak tomu je i v ostravsko-opavské diecézi. Krom Hrabyně a Maria Hilf, kde se uskuteční poutě hlavní, proběhnou poutě i v jiných chrámech diecéze.

Výčet poutních mší přinášíme zde:

Sobota 15. srpna

8.00 "Malá" pouť k Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově
15.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Jelení
16.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Horním Václavově
17.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Jerlochovicích

Neděle 16. srpna

7.00 a 10.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Kobeřicích
7.15 a 18.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v kapli v Ostravě-Výškovicích
7.30, 9.00 a 11.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Hnojníku
7.30 a 9.30 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Ostravě-Třebovicích
7.30 a 10.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Novém Jičíně
8.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie ve Slatině
8.00 a 10.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie ve Veřovicích
8.30 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Šilheřovicích

9.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie ve Fryčovicích 
9.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Branticích
9.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále
9.15 "Velká" pouť k Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově
9.15 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Těškovicích
9.30 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v kapli v Petřkovicích
10.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie na Cvilíně
10.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Budišově nad Budišovkou
10.30 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Sádku (Velké Heraltice)
10.30 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku
11.00 Pouť k Nanebevzetí Panny Marie v Liptáni

V některých farnostech rovněž „oprášili“ prastarý zvyk žehnání květin a bylin, jež bylo v minulosti s tímto mariánským svátkem spojeno. V dřívějších dobách se konala procesí a věřící přinášeli do kostela polní květiny, léčivé bylinky, jež připomínaly pomoc.

Na farním webu Dolních Životic se k tomuto tématu píše: „Panna Maria je v církvi právem považována považovaná za nejkrásnější květ stvoření, jehož plodem je Kristus, Emanuel, Bůh mezi námi. Proto se v den jejího Nanebevzetí, v den vrcholícího leta, žehnají květy a byliny, zvláště ty, které svými účinky prospívají lidem. Byliny jsou pak symbolem její pomoci, protože léčí tělo i duši. V knize Sírachovcově čteme: ,Hospodin stvořil léčivé byliny ze země a rozumný člověk se jich neodříká. Což nezesládla voda dřevem, aby byla poznána jeho síla? On sám dal lidem vědění, aby byl oslavován pro své obdivuhodné skutky. Jimi léčí a tiší bolest, lékárník z nich připravuje lék, aby jeho skutky nevymizely a na zemi aby byl stále jeho pokoj.‘ Byliny provázejí člověka odpradávna. Ve Starém zákoně se píše o yzopu. Byla to kultovní a očistná bylina, která v Palestině roste jako plevel. Izraelité namáčeli svazek yzopu, když utíkali do Egypta, v krvi beránka a označovali jím veřeje. Žalmista zpívá: ,Pokrop mě yzopem a budu čistý‘. Ukřižovanému Kristu podali na yzopovém stonku houbu namočenou do octa.“

Některé farnosti na tento zvyk navázaly a žehnání bylin a květin v nich tento víkend proběhne.

V Mošnově se tak stane v sobotu 15. 8. při mši sv. 7.30. V Opavě-Kateřinkách bude mše sv. s následným žehnáním bylin a květin sloužena v 8.00 hod, v Šilheřovicích jsou začátky těchto bohoslužeb stanoveny na 8.30 a 11.00, v Trnávce 8.45 a v Petřvaldě u NJ v 10.00. V 17.30 si pak květiny s bylinami přinesou věřící v Opavě-Jaktaři.

V neděli 16. 8. proběhne podobné žehnání ve farnosti Dolní Životice, kde bohoslužba začne v 8.30, a v 16.00 potom v kapli na Bahně v Místku.

Zdroj: web Biskupství ostravsko-opavské

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020