banner sekce
Sekce

Odbor evropských fondů

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
Publikováno: 13. 8. 2020 19:03

Biskupství brněnské obdrželo na rekonstrukci zahrad a jejich zpřístupnění dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu v roce 2017. 

Rekonstrukce spočívala zejména v terénních a vegetačních úpravách a v rehabilitaci historických ohradních zdí. Došlo také k rekonstrukci stávajících prostor v interiéru přístavku pod ohradní zdí, s přímou návazností na centrální část zahrad, kde byly vybudovány nové prostory pro expozice a výstavy Diecézního muzea a také sociální zařízení a zázemí pro matky s dětmi. Ohradní zeď byla obnovena a restaurovány byly i dvě sochy, které jsou v ní umístěny. Na ohradní zdi, která odděluje prostor mezi katedrálou a řešenými zahradami, byl obnoven dveřní otvor a ke zdi bylo přistaveno točité schodiště, kterým tak byl vyřešen třetí vstup do zahrad, čímž došlo k propojení dalších částí památky a veřejnosti se tak naskytne možnost využívat dosud nezpřístupněné prostory historických zahrad. 

Práce byly dokončeny v červnu 2020. Součástí projektu bylo i zpracování virtuální prohlídky zahrad.

Zahrady slouží návštěvníkům k relaxaci a odpočinku. Od slavnostního otevření zde proběhla již řada kulturních akcí. . Zahrady v létě poslouží jako zázemí pro příměstské tábory i přednášky, promítání filmů a koncerty. Prostory zahrady využívá i Centrum pro rodinu a sociální péči. Shlédnout je možné expozice připravené ve spolupráci s Diecézním muzeem. 

Další informace vč. připravovaných akcí je možné nalézt na stránkách brněnského biskupství.

Autor článku:
Eva Schönherrová