Prohlášení Justitia et Pax k situaci po prezidentských volbách v Bělorusku

Přinášíme prohlášení Evropské konference národních komisí Justitia et Pax k současné situaci po prezidentských volbách v Bělorusku, kdy se tisíce demonstrantů vydaly do ulic, aby reagovaly na výsledky voleb.
Publikováno: 17. 8. 2020 11:30

Ilustrační foto: Wikipedia

Prohlášení reaguje na nepřiměřené násilí v ulicích a mučení při policejních výsleších. V textu se uvádí, že se zintenzivnil zásah proti občanským právům a svobodám. Tato alarmující situace představuje vážné ohrožení spravedlnosti a míru nejen v Bělorusku, ale v celém regionu.

Prohlášení odsuzuje jakoukoli formu násilí a vyzývá k okamžitému propuštění všech, kteří byli zatčeni bez jakéhokoli odůvodnění. Vyzývá běloruské úřady, aby plně respektovaly lidská práva, včetně práva na život, zákázaly mučení, dodržovaly svobodu shromažďování, projevu a sdělovacích prostředků a aby dodržovaly demokratické zásady.

Evropské konference národních komisí Justitia et Pax podporuje jednotu členských států Evropské unie, které projevují solidaritu s běloruským obyvatelem, a vyjadřuje podporu úsilí EU pracovat na cílených opatřeních proti jednotlivcům odpovědným za závažné porušování lidských práv.

Výkonný výbor se připojuje k běloruským katolickým biskupům, kteří žádají pravdu na základě mírového dialogu mezi běloruským politickým vedením a širší společností, aby se zabránilo dalšímu násilí. Vyzývá všechny křesťany, aby se spojili v modlitbě Otčenáš za běloruský lid v úterý 18. srpna 2020 v 18:00 CEST, aby mohla převládnout pravda, spravedlnost a mír.

O situaci v Bělorusku hovořil i papeže František včera po pravidelné nedělní modlitbě Anděl Páně: "Myslím také na Bělorusko. Pozorně sleduji povolební situaci v této zemi a vybízím k dialogu, odmítnutí násilí a úctě ke spravedlnosti a právu. Svěřuji všechny Bělorusy pod ochranu Madony, Královny míru.“

Celý text prohlášení naleznete  v příloze. 

Soubory ke stažení

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež František napsal zvláštní poselství u příležitosti dnešního nástupu 46. prezidenta USA do úřadu. Ctihodný Joseph R. Biden, prezident Spojených států amerických, Bílý dům, Washington DC, stojí v hlavičce textu, který citujeme v plném znění.
20.01.2021

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021