Papež František: Nést svůj kříž znamená mít s Kristem podíl na spáse světa

Datum publikace30. 8. 2020, 14.45

Před polednem se na Svatopetrském náměstí shromáždilo několik stovek, možná až tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež František komentoval evangelium 22. neděle liturgického mezidobí (Mt 16,21.27). Ježíš v něm poprvé svým učedníkům naznačuje, že bude pronásledován a zabit, ale vstane z mrtvých.

Papež František mimo jiné řekl:

„Cestou do Jeruzaléma otevřeně vysvětluje svým přátelům, co Jej ve Svatém městě nakonec čeká, a předpovídá tajemství svojí smrti a svého zmrtvýchvstání, ponížení a slávy. Říká, že bude muset »mnoho trpět od starších, velekněží a učitelů Zákona, že bude zabit a třetího dne že bude vzkříšen« (Mt 16,21). Jeho slova však nejsou pochopena, protože víra učedníků je ještě nezralá a jejich smýšlení příliš poplatné tomuto světu (srov. Řím 12,2). Přemýšlejí o pozemském vítězství a proto nechápou jazyk kříže.

Věří v Ježíše, Petr má víru, věří v Ježíše a chce Jej následovat, avšak nepřijímá, že Jeho sláva má projít utrpením. Pro Petra i další učedníky - ale i pro nás! - je kříž nepohodlný, je „pohoršením“, zatímco Ježíš považuje za pohoršení utíkat před křížem, což by znamenalo vymaňovat se z Otcovy vůle a z poslání, které Mu svěřil Otec pro naši spásu.“

Papež připomněl, že Ježíš dodává »Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mě!« (v.24) a vysvětlil, že tím nám ukazuje cestu pravého učedníka, která se vyznačuje se dvěma postoji. „První spočívá v „zapření sebe sama“, což není povrchová změna, nýbrž obrácení, převrácení smýšlení i hodnot. Druhým postojem je „vzetí vlastního kříže“. Znamená to nejen trpělivé snášet každodenní útrapy, nýbrž s vírou a odpovědností nést onu námahu a ono utrpení, které boj proti zlu obnáší. Život křesťanů je vždycky bojem. Bible praví, že život věřícího je zápas, boj proti špatnému duchu, proti Zlu.“

A dodal, že „nasadit se tak v „nesení kříže“ znamená mít s Kristem podíl na spáse světa. Mysleme na to a počínejme si tak, aby se kříž, který nám visí doma na stěně, nebo křížek, který nosíme na krku, stal  znamením naší touhy sjednotit se s Kristem ve službě bratřím, zejména těm nejmenším a křehkým. Kříž je posvátné znamení Boží Lásky, znamení Ježíšovy Oběti, a nesmí být redukován na zažehnávací předmět nebo ozdobný přívěšek. Pokaždé, když se podíváme na znázornění ukřižovaného Krista, přemýšlejme o tom, jak On jako Hospodinův Služebník uskutečnil svoje poslání položením svého života a prolitím svojí krve na odpuštění našich hříchů. Nenechme se svést jinam pokušením Zlého. Chceme-li být Kristovými učedníky, jsme povoláni Jej napodobovat a bezvýhradně dávat svůj život z lásky k Bohu a k bližnímu.“

Plné znění  papežovy promluvy naleznete zde.

Po hlavní promluvě papež dodal:

„Pozítří 1. září bude Světový den modlitby za péči o stvoření. Od tohoto data až do 4. října si budeme spolu s našimi křesťanskými bratry různých církví a tradic připomínat „Jubileum Země“, totiž ustanovení Dne Země před padesáti lety. Vítám různé iniciativy pořádané v mnoha částech světa, z nichž zmiňuji koncert, který se bude konat dnes v katedrále v Port-Louis, hlavního města ostrova Mauricius, kde bohužel nedávno došlo k ekologické katastrofě.“

Potom papež - bez bližší specifikace - zmínil napětí mezi Řeckem a Tureckem.

„Sleduji se znepokojením napětí ve východním Středomoří, kde je několik ohnisek napětí. Snažně vybízím ke konstruktivnímu dialogu a respektu k mezinárodnímu právu, aby bylo nalezeno řešení konfliktů, jež ohrožují mír obyvatel onoho regionu.“

Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně papež všem požehnal.

Zdroj: Vatican News, překlad Milan Glaser

Autor článku: Tereza Myslilová