Poděkování za úrodu patří k blížícímu se podzimu a duchovnímu programu řady poutních míst i farností. Katolický Týdeník se vydal na Svatý Antonínek.
V době vrcholící sklizně a závěru prázdnin vyrazili minulou neděli krojovaní poutníci na Svatý Antonínek. Spolu s dlouhým procesím od farního kostela z Blatnice pod Svatým Antonínkem vystoupal na poutní místo také hlavní celebrant mše svaté, rektor kněžského semináře v Praze P. Jan Kotas. Poutníkům připomněl, že křesťané byli od pradávna označováni za ty, kdo jsou vděčni, a vše, co prožívají, přijímají s děkováním. „Pán Bůh nás povolal na tento svět a obklopuje nás spoustou dobrých darů. Chce, abychom skrze ně pochopili, jak on sám je dobrý, jakou velikou moudrost, sílu a krásu v sobě nosí, a abychom se mu – v tomto přátelství v ním – stávali podobnými,“ uvedl kněz.
„Chci dnes děkovat vlastně za všechno, protože pro nás byl tento rok obzvlášť náročný,“ prozradil jeden z poutníků Radek Valášek z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Díkůvzdání Jany Ilčíkové z Dubňan zase směřovalo za její blízké: „Jsem tady, abych děkovala za manžela i za naše tři dcery a jejich chlapce. A také za ně budu prosit, aby je Pán Bůh vedl,“ svěřila se.
P. Jan Kotas v úvodu bohoslužby přítomným přiblížil, že přestože je rodákem z Prahy, kořeny jeho rodiny sahají do nedaleké Blatničky. „Jezdil jsem sem s rodiči od útlého dětství k prababičce. Díky ní jsem se také právě tady na Antonínku jako malý chlapec osobně setkal se spirituálem olomouckého semináře P. Antonínem Šuránkem,“ vzpomněl.
I letos bylo poutní místo bohatě vyzdobeno plody země nejen z Blatnice, ale i z okolních obcí. Veškeré ovoce a zelenina putovaly v nedělním odpoledni s blatnickým rodákem, salesiánským knězem P. Františkem Bezděkem SDB do Fryštáku. Zde bude vše zužitkováno v Domě Ignáce Stuchlého při pořádání akcí s mládeží.
LENKA FOJTÍKOVÁ
Více lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne.
Ekumenické oslavy „Doby stvoření“ začaly 1. září Dnem modliteb za péči o stvoření. Potrvají čtyři týdny až do svátku sv. Františka z Assisi, patrona ekologie (4. října). Křesťané po celém světě pořádají společné modlitby, bohoslužby, osvětové akce a besedy o ekologii či poutě.
Požehnání Mariánského sloupu si nenechaly ujít tisíce lidí. Vzniklo o něm i několik odborných publikací. Při tvorbě jedné z nich s názvem Duchovní střed Evropy spojili síly historik Petr Blažek a filozof Vojtěch Pokorný.
„Jak se říká?!“ učíme naše děti děkovat, jakmile začnou žvatlat první slova. Vyslovit díky se naučíme brzy, umíme ale být doopravdy vděční?
Aby nás něčí domluvy nevyvedly z míry, to už přece jen vyžaduje jistou dávku sebezáporu. Přesto víme, jak blahodárně na náš duchovní život působí, máme-li po svém boku člověka, který nám občas řekne: „To ano…, to ne…“
Jak můžeme prakticky oslavit období úcty k Božímu dílu nazvané Doba stvoření?
Připravujeme: FARNÍ INSPIRACE
Jak vytvořit ve farnosti aktivní a dělný tým lidí ochotných pomáhat?