Pečujme o stvoření dnes, nikoli až zítra, naléhá Petrův nástupce

V předvečer letošního Světového dne modliteb za péči o stvoření zveřejnila Celosvětová síť modlitby s papežem nové videoposelství Svatého otce, který vyzývá k zodpovědné ochraně planetárních zdrojů a jejich spravedlivému a ohleduplnému sdílení.
Publikováno: 1. 9. 2020 11:15

V kontextu zvláštního roku věnovaného učení encykliky Laudato si´ u příležitosti pátého výročí jejího vydání a v rámci ekumenické iniciativy Čas stvoření, která se koná ve dnech 1. září až 4. října, Petrův nástupce poukazuje na problematiku „ekologického dluhu“, jak na ni upozornil již ve zmíněném ekologicko-sociálním dokumentu. Takzvaný ekologický dluh se vytváří v rozvojových zemích, „ve kterých se nacházejí nejvýznamnější biosférické rezervace a které  nadále různými způsoby živí rozvoj nejbohatších zemí za cenu vlastní současnosti i budoucnosti“ (Laudato si´,52):

„Ždímáme dobra této planety, jako bychom vymačkávali pomeranč. Státy a podniky na Severu se obohatily za využití přírodních zdrojů z Jihů, kde vytvořily „ekologický dluh“. Kdo tento dluh zaplatí? Ekologický dluh navíc narůstá, když nadnárodní korporace v méně rozvinutých zemích dělají to, co se jim nepovoluje v takzvaném prvním světě. Něco takového pobuřuje. Dnes, nikoli zítra, nýbrž dnes, se máme zodpovědně ujmout péče o stvoření. Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně. Nikoli plenění, nýbrž sdílení.

Říká papež František ve videoposelství, kterým doprovází zářijový evangelizační úmysl Apoštolátu modlitby.

(Zdroj: Vatican News)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. září do 4. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
29.09.2020

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020