Z popraviště k oltáři – první svazek z řady jägerstätterovských studií

Datum publikace4. 9. 2020, 12.30

Institut Franze a Franzisky Jägerstätterových, který působí při soukromé katolické univerzitě v Linci, zahájil vydávání nové řady jägerstätterovských studií (Jägerstätter Studien, Studienverlag Innsbruck).

Cílem je zpřístupnit výsledky mezinárodního bádání o bl. Franzi Jägerstätterovi, popraveném za nacismu kvůli odmítnutí vojenské služby, a historického kontextu i recepce jeho činu. V nabízených pojednáních se tak má zrcadlit šíře různých vědeckých přístupů a zorných úhlů teologie, historie, pedagogiky, společenských a kulturních věd. Rakouský blahoslavený – oběť nacismu, laik a otec rodiny – totiž nadále přitahuje, pravděpodobně i díky loňskému filmu Terrence Malicka „Skrytý život“ (“Hidden Life”).

První díl nové řady vyšel 9. srpna, ve výroční den Jägerstätterovy popravy (9.8.1943) a jeho každoroční připomínky ve farnosti St. Radegund. Svazek nazvaný Z popraviště k oltáři.  Pohřeb a translatio mučedníka Franze Jägerstättera (Vom Schafott zum Altar. Bestattung und Translatio des Märtyrers Franz Jägerstätter) pochází z pera Ewalda Volggera, profesora liturgiky a sakramentální teologie na linecké katolické univerzitě. Přibližuje osobnosti, které přispěly k uchování mučedníkova svědectví. Zvláštní hold skládá faráři Josefu Karobathovi, jehož ústřední roli v Jägerstätterově životě vystihuje v nových, dosud neznámých obrysech. Linecký teolog popisuje také úctu k mučedníkovým ostatkům a jejich přenos z prvního pohřebiště v berlínském Brandeburgu přes nové pochování při kostelní zdi v Sankt Radegundu v roce 1946 až po jejich definitivní uložení do nového oltáře téhož farního kostela po jeho rekonstrukci před čtyřmi lety (2016). Zmiňuje rovněž odhalení pamětní desky bl. Franze Jägerstättera v linecké katedrále.

Bl. Franz Jägerstätter v české literatuře a ve filmu

O bl. Franzi Jägerstätterovi vyšla v minulých dnech v Karmelitánském nakladatelství kniha Sedlák proti Hitlerovi. Kniha podává barvitý životní příběh rakouského sedláka, který odmítl obsazení své země nacisty a následně i službu v nacistické armádě. Přečtěte si intimní příběh o síle nutné k odporu a o odvaze, kterou potřebuje člověk pro to, aby si udržel čest tváří v tvář světu, který jeho důvodům nerozumí. České vydání knihy obsahuje i výbor zásadních Jägerstätterových textů, dopisů a přípisů.

Na motivy života Franze Jägerstättera natočil v roce 2019 režisér Terence Malick film Skrytý život, který získal cenu ekumenické poroty na festivalu v Cannes. V České republice by měl mít film premiéru 15. října 2020.

(Zdroj: Vatican News, www.ikarmel.cz)

Autor článku: Tereza Myslilová