Putovní výstava Arcibiskup Karel Otčenášek

Putovní výstava Arcibiskup Karel Otčenášek je součástí projektu k oslavě stého výročí jeho narození. Po celé září bude přístupná na valech zámku Pardubice.
Publikováno: 5. 9. 2020 2:00

„Výstava, kterou připravil spolek Saeculum, seznamuje návštěvníky s osudy Karla Otčenáška, připomíná jeho život a myšlenky zejména prostřednictvím řady archivních fotografií nebo vzpomínek pamětníků,“ uvedl Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, podle kterého je Karel Otčenášek je osobností, jež je nám příkladem, jak žít v pravdě a lásce. „Je velmi důležité tuto tradici udržovat a pěstovat a je zázrak za každého dalšího, kdo velké osobnosti připomíná a tu symboliku nese dál mezi nás,“ dodal Libánek.

Výstavě požehnal světící biskup Josef Kajnek, který také zavzpomínal na počátek 90. let, kdy si ho Karel Otčenášek pozval ke spolupráci při utváření nového, svobodného života v diecézi. „Byly to těžké doby. Nikdo nás nic neučil, ani pana biskupa. Neměli jsme přímé předchůdce. Řešily se věci, uspořádávání do nových struktur. Prožívali jsme mnoho těžkých chvil a já si uvědomil, že ten generální vikář by měl tak trochu chránit svého sídelního biskupa,“ připomněl biskup Kajnek a pokračoval. „Pan biskup měl takový dar, že když se s někým potkal, když s někým jednal, tak ten člověk byl najednou proměněný. Dodnes na to lidé vzpomínají a dodnes z toho ta diecéze žije.

S odstupem času vidím, jak si to pan biskup v těch kriminálech promeditoval. Všechno to, co pak realizoval a žil. Promyslil si, že chce být ne nějakým slavným teologem, ale že chce přinášet to lidské, a to porozumění mezi všemi lidmi,“ řekl Josef Kajnek.

Výstava je volně přístupná denně od 8 do 18 hodin na valech areálu pardubického zámku.

Autor článku:
Pavel Sršeň

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020