Katolický týdeník: Ke změně je třeba mít vizi a plán

Datum publikace9. 9. 2020, 14.15

Život farního společenství nemusí znamenat jen společné prožití nedělní bohoslužby, jak je mnohdy zvykem. Nové vydání Katolického týdeníku přináší několik tipů, jak farnost oživit, do čeho se společně pustit.

Jak vystoupit z udržovacího režimu do misijního zápalu? Tuhle otázku si pokládá James Mallon v knize Proměna farnosti (KNA 2018). Záhy poté, co poprvé vyšla v roce 2014 v Torontu, se stala bestsellerem. Mallon, kněz žijící v Kanadě, v ní totiž přináší praktický návod, jak s proměnou začít a jak postupovat. „Svým farníkům u svatého Benedikta jsem hned během prvního víkendu řekl, že mě pronásleduje palčivá otázka: Co zastaví společenské změny, které si vyžádaly uzavření tří farností a jejich spojení do jedné? Odpověď zní: nic. Pokračování úpadku, který nás dostal do současné situace, nezabrání nic. Pokud ovšem nebudeme usilovat o zásadně hlubší proměnu,“ zdůrazňuje James Mallon a popisuje transformaci farnosti, která se za jeho působení podařila. Otevřeně při ní přiznává inspiraci z kurzů Alfa: „Ve farnosti se snažíme udržovat systém středně velkých skupin… Tento model umožňuje i těm, kdo kostela pravidelně nechodí, aby po absolvování kurzu Alfa přešli do navazujícího společenství, kde mohou rozvíjet svou víru.“

Zdůrazňuje také význam tvorby strategií, protože bez vizí nemůže podle něj k žádné proměně dojít. Navrhuje dokonce vytvořit si několikaletý plán: „V menších farnostech může pastorační rada připravit podrobný strategický plán a pak se i zapojit do jeho provedení. Ve větších načrtne hlavní tahy a nižší úrovně strategie přenechá pastoračním týmům, které se příslušným oblastem farního života věnují.“

V královéhradecké diecézi dostávali knihu Proměna farnosti katecheté. „Z některých farností mám zprávy, že zmíněnou knihu vzal pan farář na pastorační radu a zabývají se jednotlivými kapitolami a přemýšlejí, jakou inspirací by pro ně některé podněty mohly být,“ popisuje generální vikář Mons. Jan Paseka. V jednom z vikariátů ji na jaře četli kněží v rámci vikariátní konference a na podzim chtějí pokračovat.

Odkud ale začít, když máme pocit, že zrovna u nás se nic neděje? „Je dobré, aby každý začal sám u sebe. Pokřtěný člověk je zodpovědný za hlásání evangelia,“ poukazuje Jan Paseka a doporučuje dát si reálný cíl a začít malým projektem. „Pokud se něco malého daří, můžeme na tom stavět dál. Mnohdy se stává, že když si člověk dá příliš velký cíl, tak u toho nevydrží. Samozřejmě bych doporučil být v kontaktu s místním knězem a pastorační radou farnosti,“ zdůrazňuje generální vikář.

TOMÁŠ KUTIL

Více lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne.

PTP: trauma i doživotní přátelství

Levná pracovní síla a pokus o převýchovu politicky nespolehlivých lidí – to byly důvody, proč právě před sedmdesáti lety vznikly pomocné technické prapory (PTP) či vojenské tábory nucených prací (VTNP).

Odpouštět ne jednou, ale opakovaně

Apoštol Petr klade Kristu otázku po správném postoji k někomu, kdo se vůči němu proviní. Podobenství o nemilosrdném služebníkovi rozebírá teoložka Mireia Ryšková.

Zažijí, že mohou být užitečné

Luboš Hošek vedl dvacet let Dívčí katolickou střední školu, nejstarší polistopadovou církevní školu u nás. Vzdělává, zaměstnává a sociálně doprovází pečovatelky, které by kvůli různým handicapům skončily na sociálních dávkách.

Doma: Logopedie

Podle statistik narostl za poslední desetiletí počet dětí s vadami řeči a s narušenou komunikační schopností téměř o 50 %.

Připravujeme: ROZHOVOR S BISKUPEM VÁCLAVEM MALÝM

Týden před svátkem sv. Václava oslaví své sedmdesáté narozeniny.

Autor článku: Tereza Myslilová