Brněnské sídliště Lesná má po 42 letech svůj kostel

V sobotu 12. září bude při mši v 11.00 hodin požehnán kostel blahoslavené Marie Restituty v brněnském sídlišti Lesná.. Bohoslužbě, kterou v přímém přenosu odvysílá Radio Proglas i TV Noe bude předsedat brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
Publikováno: 11. 9. 2020 11:30

Foto: archiv Římskokatolické farnosti Brno-Lesná

Brno-Lesná je nejmladší  farností jihomoravské metropole. Byla zřízena biskupem Vojtěchem Cikrlem  1. ledna 2005. Rok předtím se podařilo dokončit stavbu Duchovního centra P. Martina Středy a bl. Restituty, které se od počátku chápalo jako první fáze budoucího kostela. Záměr vybudovat v Lesné kostel pochází již z roku 1968, následující politická situace ho však realizovat neumožnila. Věřící se scházeli v provizorních podmínkách – v sále Drutisu v sídlišti Lesná. Již brzy po sametové revoluci se začaly shromažďovat finanční dary na stavbu chrámu a pokračovalo se i po dokončení duchovního centra. Se samotnou stavbou kostela blahoslavené Marie Restituty se začalo v září 2017 a definitivně dokončena byla v květnu 2020. První bohoslužba v ještě ne zcela dokončeném chrámě se konala 17. listopadu 2019.

V současné době v kostele pravidelně probíhají mše svaté, přičemž vnitřní vybavení chrámu je zatím stále ještě provizorní. Na definitivní vybavení probíhá sbírka. Po realizaci nového  interiéru  tak bude  kostel bl. Marie Restituty Kafkové dokončen a následně posvěcen.

Duchovní centrum navrhl architekt Zdeněk Bureš, vlastní kostel je dílem architekta Marka  Štěpána. Obě stavby jsou architektonicky propojeny v jeden celek. Na věži je instalováno zvonohra, kterou tvoří 16 zvonů od zvonařky Leticie Vránové-Dytrychové. Věž zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídka na Brno. Kostel je postaven díky darům věřících, a to nikoli pouze z farnosti Brno-Lesná, ale z celé republiky i ze zahraničí.

Duchovním správcem farnosti je P. Pavel Hověz,  jehož zásluhou se dílo blíží ke zdárnému završení.

 (Z Tiskové zprávy Římskokatolické farnosti Brno-Lesná)
Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020