Iustitia et pax se vyjadřuje k pomoci osobám sociálně znevýhodněným

V reakci na současnou situaci se Rada Iustitia et pax během svého zářijového zasedání vyslovila pro poděkování organizacím, jednotlivcům a občanským iniciativám, které v době, kdy se česká vláda staví zdrženlivě k přijetí dětí na útěku, tyto pomáhají stovkám dětských uprchlíků na řeckých ostrovech.
Publikováno: 11. 9. 2020 13:45

V katechezi Generální audience 26. srpna 2020 Papež František uvádí, že mnoho sociálních nerovností bylo pandemií „zdůrazněno a prohloubeno“. Mnoho dětí není schopno pokračovat ve vzdělávání, zatímco mnoho jiných může; někteří lidé nejsou schopni pokračovat v práci z domova, ale mnozí jiní ano; a mnoho národů nemůže vydávat peníze na řešení mimořádných událostí, aniž by to poškodilo jejich finanční budoucnost, zatímco jiné ano… „Tyto příznaky nerovnosti odhalují sociální nemoc. Je to virus pocházející z nemocné ekonomiky ... výsledek nerovného ekonomického růstu, který ignoruje základní lidské hodnoty.“
 
Sociální znevýhodnění není dosud v České republice pevně definováno. Tento druh znevýhodnění v nejširším slova smyslu chápeme dosud jako určitou překážku, která omezuje sociální růst a zapojení jedince, skupiny či minority do společnosti a zasahuje do několika resortů státu. Často se prolíná se sociálním vyloučením. 
 
V reakci na současnou situaci se Rada Iustitia et pax během svého zářijového zasedání vyslovila pro poděkování organizacím, jednotlivcům a občanským iniciativám, které v době, kdy se česká vláda staví zdrženlivě k přijetí dětí na útěku, tyto pomáhají stovkám dětských uprchlíků na řeckých ostrovech.
 
Rada v souvislosti s příchodem pandemie do České republiky v uplynulých měsících zaznamenala také záslužnou činnost organizací sdružených v Konsorciu nevládních organizací pracujících s migranty, které se snažily o zmírnění dopadu nouzového stavu na migranty žijící na území republiky, zejména v oblastech zaměstnanosti, výuky dětí a administrativní zátěže.
 
Dále je třeba ocenit řadu konkrétních forem pomoci, jimiž na koronavirovou krizi zareagovaly vietnamská, romská a další menšinové komunity.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020