Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František: Staňte se strážci života a Země rozjímáním a péčí

Datum publikace16. 9. 2020, 15.00
TiskTisk

Během pravidelné středeční audience konané opět na nádvoří San Damaso ve Vatikánu pokračoval papež František ve své katechezi o současné pandemii ve světle sociální nauky církve.

Foto: Vatican News

„Rozjímat a opatrovat – to jsou dva postoje, které ukazují cestu k nápravě a opětovnému vyvážení vztahu nás lidí ke stvoření.“

Starejte se o sebe navzájem

Papež ve své pravidelné středeční katechezi zdůraznil, že k tomu, aby bylo možné projít touto pandemií, je nutné, abychom „opatrovali sebe a opatrovali se vzájemně“.

„Je nezbytné podporovat ty, kdo poskytují péči těm nejslabším, nemocným a starým lidem, protože plní v dnešní společnosti zásadní roli, i když se jim často nedostává uznání a odměny.“ A takto pečovat musíme i o náš společný domov. 

„Všechny formy života jsou vzájemně propojeny (Laudato Si´ 137-138) a naše zdraví závisí na zdraví ekosystémů, které stvořil Bůh a svěřil do naší péče (srov. Gn 2,15).“

Rozjímání, nejlepší protilék

„Nejlepším protilékem na zneužívání našeho společného domu je kontemplace (srov. tamt. 84, 214),“ připomněl papež František.

Dodal, že se „bez kontemplace snadno upadneme do vychýleného a domýšlivého antropocentrismu – „já“ jsem středem všeho - což naši roli lidských bytostí naddimenzovává a činí z nás absolutní vládce všeho ostatního stvoření.“

Papež František dále řekl, že „pokřivená interpretace biblických textů o stvoření přispěla k tomuto mylnému pohledu, vedoucímu k využívání, ba zadušení země.

Domníváme se, že jsme ve středu, osobujeme si místo Boha, a tak boříme harmonii Božího plánu. Stáváme se dravci, když zapomínáme, že jsme povoláni být strážci života.“

Naším posláním je péče o náš společný domov

Země musí být obdělávána, aby mohla žít, ale nesmí být zneužívána. Naopak, naším posláním je péče o náš společný domov.

„Naši nejchudší bratři a naše matka Země naříkají nad škodami a nespravedlnostmi, které jsme způsobili, a domáhají se změny kurzu. Požadují od nás obrácení a změnu cesty, abychom začali pečovat také o zemi, o stvoření.“

Proto papež zdůraznil, že je důležité obnovit kontemplativní rozměr naší péče. Když to uděláme, lidé objeví skutečnou hodnotu věcí, které jim dal Bůh.

Ve svém projevu papež František také řekl, že ti, kdo nevědí, jak uvažovat o přírodě a stvoření, nevědí, jak uvažovat o lidech v celém jejich bohatství. A ti, kteří zneužívají přírodu, nakonec vykořisťují lidi a zacházejí s nimi jako s otroky. 

„Kdo je schopen kontemplace, snadněji dovede přiložit ruku k dílu, aby měnil, co vede k úpadku a škodám na zdraví.“ Budou se snažit vzdělávat a podporovat nové výrobní a spotřební návyky, přispívat k novému modelu ekonomického růstu, který zaručuje respekt k našemu společnému domovu.

„Strážci“ stvoření

„Ti kdo se ubírají touto cestou, cestou kontemplace a péče, se stávají „strážci“ společného domu, strážci života a naděje. To je nezbytné k zachování a ochraně našeho společného domova pro budoucí generace,“ dodal.

Papež také hovořil nejen o domorodých kmenech, ale také o „hnutích, sdružení a lidových uskupení, jež se zasazují o ochranu svého teritoria a jeho přírodních a kulturních hodnot. Ne vždycky jsou tyto sociální iniciativy ceněny, někdy jsou dokonce mařeny, protože nepřinášejí peněžní zisk, ale ve skutečnosti přispívají k jakési mírumilovné revoluci, kterou bychom mohli nazvat „pečovatelská revoluce“. 

Na závěr své katecheze papež zdůraznil, že při péči o stvoření musí hrát roli každý. „Každý z nás se může a má stát „strážcem společného domu“, schopným chválit Boha za jeho stvoření, uvažovat o něm a chránit jej.“

Celý text papežovy promluvy naleznete zde.

V závěru generální audience na nádvoří sv. Damase zmínil římský biskup v pozdravu k věřícím italské národnosti postavu katolického kněze, který byl včera na severu Itálie zabit mentálně labilním mužem z Tunisu.

„Chci si nyní připomenout otce Roberta Malgesiniho, kněze z diecéze Como, jenž byl včera ráno zabit člověkem, který se ocitl v nouzi a byl psychicky nemocný, a kterému on sám pomáhal. Připojuji se k účasti na bolesti a modlitbě příbuzných a celé diecézní komunity, a jak řekl diecézní biskup, vzdávám chválu Bohu za toto svědectví, tedy za mučednictví tohoto svědka charity vůči těm nejchudším. Modleme se v tichu za otce Roberta Malgesiniho a za všechny kněze, sestry, laiky a laičky, kteří pracují mezi potřebnými a společností skartovanými lidmi.“

Po společné modlitbě Otče náš papež všem požehnal.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou