Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
Publikováno: 18. 9. 2020 11:30

Roku 1950 byla KTF z důvodů měnícího se režimu vyloučena ze svazku Univerzity Karlovy. Došlo k jejímu přejmenování a později i odsunu do Litoměřic. K napravení těchto změn došlo až po Sametové revoluci o celých 40 let později. Dne 24. září 1990 totiž proběhl v pražském Karolinu slavnostní akt za přítomnosti univerzitní akademické obce a vrchních představitelů církve i státu. Během něj byla Katolická teologická fakulta vzata zpět do svazku Univerzity Karlovy. Fakulta se přestěhovala zpět do Prahy a začala její nová dejvická éra.

KTF tedy již 30 let opět působí v Praze a zastává své čestné místo jedné ze 17 fakult největší české univerzity.  Za poslední tři dekády se nejen vyvíjela, ale i rozrostla do šíře. V současnosti se na ní vyučují obory Katolická teologie, Aplikovaná etika, Teologické nauky, Dějiny křesťanského umění a Dějiny evropské kultury.

Pro připomenutí aktu reinkorporace i posledních 30 let jsme připravili výroční web. Srdečně Vás zveme k prohlédnutí fotek z 24. září 1990, zavzpomínání si na některé fakultní akce, ale i na velké osobnosti z historie fakulty, které do jejího vývoje zasáhly.

www.ktfuk30.com

Autor článku: Marie Opatrná, KTF UK

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020

Papež: Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

V Římě přivítalo babí léto pár stovek turistů a poutníků, kteří se dnes před polednem shromáždili na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
18.10.2020

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Papež František včera (16. října 2020) zvláštním videoposelstvím pozdravil generálního ředitele agentury OSN pro výživu a zemědělství, pana Qu Donguy, u příležitosti Světového dne výživy, který byl touto organizací stanoven na právě na tento den.
17.10.2020

I v kritické době Komunita Sant’Egidio pomáhá nejzranitelnějším

Stejně jako v mnoha dalších zemích světa také u nás působí již dlouhé roky křesťanská laická Komunita Sant’Egidio. Jejím posláním je přivádět k životu evangelium skrze službu potřebným – lidem žijícím na ulicích našich měst, uprchlíkům hledajícím útočiště a bezpečí, vzděláváním dětí na okraji společnosti a podobně.
17.10.2020