Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Datum publikace18. 9. 2020, 9.30

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.

Roku 1950 byla KTF z důvodů měnícího se režimu vyloučena ze svazku Univerzity Karlovy. Došlo k jejímu přejmenování a později i odsunu do Litoměřic. K napravení těchto změn došlo až po Sametové revoluci o celých 40 let později. Dne 24. září 1990 totiž proběhl v pražském Karolinu slavnostní akt za přítomnosti univerzitní akademické obce a vrchních představitelů církve i státu. Během něj byla Katolická teologická fakulta vzata zpět do svazku Univerzity Karlovy. Fakulta se přestěhovala zpět do Prahy a začala její nová dejvická éra.

KTF tedy již 30 let opět působí v Praze a zastává své čestné místo jedné ze 17 fakult největší české univerzity.  Za poslední tři dekády se nejen vyvíjela, ale i rozrostla do šíře. V současnosti se na ní vyučují obory Katolická teologie, Aplikovaná etika, Teologické nauky, Dějiny křesťanského umění a Dějiny evropské kultury.

Pro připomenutí aktu reinkorporace i posledních 30 let jsme připravili výroční web. Srdečně Vás zveme k prohlédnutí fotek z 24. září 1990, zavzpomínání si na některé fakultní akce, ale i na velké osobnosti z historie fakulty, které do jejího vývoje zasáhly.

www.ktfuk30.com

Autor článku: Marie Opatrná, KTF UK