Poutní mše svatá k památce obětí akce "Ř" v Jablonném v Podještědí

V neděli 27. 9. 2020 ve 14 hod. se v bazilice sv. Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí uskuteční poutní mše svatá k památce obětí likvidace ženských klášterů v roce 1950. Hlavním celebrantem bude biskup Jan Baxant.
Publikováno: 22. 9. 2020 9:00

Foto: Lucie Horníková, Člověk a víra

V letošním roce si připomínáme 70 let od začátku likvidace klášterů v komunistickém Československu. Jsou zde dvě rozhodující data. Akce „K“ se realizovala během noci z 13. na 14. dubna 1950 a zasáhla většinu mužských klášterů (doplňková akce následovala 14 dnů poté). Druhým datem je noc z 27. na 28. září 1950, která zasáhla převážnou část sester ženských řádů a kongregací (i zde některé likvidační zásahy následovaly později). Řeholní sestry při této akci „Ř“ byly svezeny na různá místa naší země, mnoho z nich do severních Čech, a byly nuceny svléci hábit a přinuceny nastoupit do práce v různých podnicích.

Proto chceme na všechny sestry vzpomenout právě v severních Čechách při poutní mši svaté u sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí v neděli 27. 9. 2020 ve 14h. Hlavním celebrantem bude biskup litoměřický Jan Baxant, homilii bude mít Prokop Siostrzonek OSB, arciopat břevnovský.

Zveme všechny, kteří chtějí vzpomenout s námi na oběti těchto krutých zásahů do života řeholních komunit, ale zároveň také prosit za obnovu zasvěceného života v naší zemi.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020

Papež: Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

V Římě přivítalo babí léto pár stovek turistů a poutníků, kteří se dnes před polednem shromáždili na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
18.10.2020

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Papež František včera (16. října 2020) zvláštním videoposelstvím pozdravil generálního ředitele agentury OSN pro výživu a zemědělství, pana Qu Donguy, u příležitosti Světového dne výživy, který byl touto organizací stanoven na právě na tento den.
17.10.2020

I v kritické době Komunita Sant’Egidio pomáhá nejzranitelnějším

Stejně jako v mnoha dalších zemích světa také u nás působí již dlouhé roky křesťanská laická Komunita Sant’Egidio. Jejím posláním je přivádět k životu evangelium skrze službu potřebným – lidem žijícím na ulicích našich měst, uprchlíkům hledajícím útočiště a bezpečí, vzděláváním dětí na okraji společnosti a podobně.
17.10.2020