V předvečer svatováclavské pouti projde Prahou průvod s Palladiem za požehnání a pokoj

Datum publikace22. 9. 2020, 10.45

Při příležitosti svátku hlavního patrona české země sv. Václava, Dne české státnosti a také k uctění nadcházejícího 1100. výročí mučednické smrti české kněžny sv. Ludmily pořádá Hnutí duchovní obnovy národa s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským Svatováclavské putování Prahou s Palladiem Země české. Uskuteční se v Praze v neděli 27. září 2020 a účastníci při něm budou prosit za požehnání a pokoj Praze i celé vlasti.

Svatováclavské putování s Palladiem země České je letos konáno na připomínku sv. Ludmily, která Palladium obdržela při přijetí sv. křtu uděleného sv. Metodějem, aby šířila křesťanství v Čechách. Palladium předala svému vnukovi Václavovi, aby moudře vládl a rozhojňoval víru svatou. Ochranný štít Palladium provázel sv. Václava, když se vydával z Pražského hradu k dojednání smíru s nepřáteli, k ochraně  Prahy a zajištění pokoje v České zemi.

K uctění tohoto příkladu sv. Václava a rozvíjení odkazu se vydává Procesí z Pražského hradu, který je místem odpočinutí sv. Václava s Palladiem země České posvátnými místy Prahy k  uctění mučedníků, světců a národních patronů k modlitbě za smír a ochraně před epidemií a vším zlem a místy historického a společenského významu k požehnání k dobrému konání a pokojného soužití občanů v Praze a zemi České.

Svatováclavské putování je zahájeno mší svatou ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě a převzetím Palladia země české u hrobu sv. Ludmily. Procesí vyjde ze svatojiřské baziliky k uctění sv. Prokopa do kostela Všech svatých a pokračuje do svatovítské katedrály k uctění světců a patronů katedrály a uctění sv. Václava ve svatováclavské kapli. Průvod s Palladiem vychází z Pražského hradu do kostela Panny Marie Vítězné k modlitbě a uctění Pražského Jezulátka, dále po Karlově mostu a po uctění sv. Jana Nepomuckého do kostela křížovníků k uctění sv. Anežky České. Procesí pokračuje na Staroměstské náměstí k obnovenému mariánskému sloupu a do kostela Matky Boží  před Týnem k uctění Palladia města Prahy – Panny Marie Rynecké. Putování je zakončeno u sousoší sv. Václava na Václavském náměstí požehnáním Palladiem Praze a zemi České.

Procesím je vyjádřena starost a zodpovědnost věřících za uchování duchovních tradic a rozvíjení  křesťanských hodnot, na kterých byla budována česká státnost a  které jsou předpokladem k  pokojnému soužití a spolupráci všech občanů bez rozdílu vyznání a přesvědčení k vytváření společného dobra, k rozvoji vlasti a národa.

Program s rozpisem jednotlivých zastavení naleznete zde.

Zdroj: P.ThDr. Jiří Koníček, předseda Hnutí duchovní obnovy národa, iniciátor a organizátor  Svatováclavského putování Prahou s Palladiem země České.

Autor článku: Tereza Myslilová