Celostátní akce Den Charity začala. Ukážeme vám, co dokážeme

Pojďme a oslavme to spolu! Bohoslužby, dny otevřených dveří i kulturní akce pořádané u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, se i letos konají od poloviny září až do listopadu. Epidemiologická situace podobným podnikům nepřeje, ale většina naplánovaných událostí proběhne, samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních doporučení. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří naši práci podporují, bychom naši práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
Publikováno: 25. 9. 2020 10:45

Foto: charita.cz

Místní Charity představí při příležitosti Dne Charity svoji práci pro různé typy lidí v nouzi – při dnech otevřených dveří, na koncertech, výstavách, soutěžích pro děti a samozřejmě na bohoslužbách. Smyslem podzimních akcí je „obdarovat“ zájemce, ale také získat si jejich přízeň. Charita Česká republika se tak hlásí k odkazu sv. Vincence z Pauly. Několik příkladů z letošní nabídky:

 

V pátek 25. září se bude v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku sloužit mše svatá za Charitu, přenášená také on-line. Týž den bude v přízemních prostorách Diecézní charity České Budějovice v Kanovnické 18 slavnostně otevřena nová klubovna projektu Young Caritas. Na farní zahradě v Týně nad Vltavou odpoledne vystoupí hudebníci Veronika Vítková a Fabián Berka.

V neděli 27. září bude v Pacově při mši svaté požehnán nový automobil pro charitní pečovatelskou službu.

V sobotu 3. října pořádá Charita Jeseník v kostele Nejsvětější Trojice v Javorníku 3. charitní pouť za doprovodu Javornického chrámového sboru.

V sobotu 10. října zve Diecézní charita České Budějovice na oslavu 15 let Domu sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí. Dopolední poutní mši svatou celebruje biskup Vlastimil Kročil, odpoledne pak vystoupí kejklíř Slávek a jazzové duo Jan Pudlák a Jan Voborský. Většina programu proběhne podle plánu venku.

V neděli 25. října zahraje v Divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci Novoměstská filharmonie na benefičním koncertě na podporu Mobilního hospice Anežky České.

Ve středu 4. listopadu odpoledne se v Letohradě koná Den otevřených dveří v Centru pod střechou. K vidění budou nově rekonstruované zázemí sociálních služeb Oblastní charity Ústí nad Orlicí a rozšířené prostory Rodinného centra Mozaika.

 

Přehled akcí najdete na adrese:

https://www.charita.cz/kdo-jsme/charitni-sit/den-charity-2020/

 

Den Charity a sv. Vincenc

Nápad představit Charitu vznikl v roce 2004 na jižní Moravě. Čeští a moravští biskupové v roce 2008 oficiálně vyhlásili den 27. září (svátek sv. Vincence z Pauly) jako Den Charity.

Vincenc z Pauly (1576–1660) zasvětil jako kněz svůj život práci pro chudé. Za válek v letech 1648 až 1653 řídil z Paříže prostřednictvím misionářů dodávky potravin a oděvů pro válkou zbídačené kraje. Peníze sháněl u královského dvora a šlechty, kterou informoval o zoufalé situaci v regionech na základě zpráv od svých misionářů. Nezapomínal při tom ani na duchovní pomoc zbídačenému obyvatelstvu. Vincenc založil řadu charitativní organizací, zejména Kongregaci dcer křesťanské lásky (s Louisou de Marillac, která byla později svatořečena) a Kongregaci kněží misionářů (lazaristé). V roce 1737 ho papež Kliment XII. prohlásil za svatého.

 

Charita Česká republika

Největší nestátní poskytovatel zdravotních a sociálních služeb v České republice. Pomáhá rodinám, ženám, i dětem bez ohledu na jejich věk, víru nebo zemi původu. Po celé zemi poskytuje Charita celkem 816 registrovaných sociálních služeb, 218 zdravotních a hospicových služeb a 412 služeb jiného druhu. V České republice v roce 2019 Charita evidovala v rámci všech těchto služeb pomoc více než 171 tisícům lidí.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021