Papež František: Doba si žádá hledící srdce, konající ruce a fantazii milosrdenství

“Modlitba, čin, oběť” – římský katolický spolek “Kruh svatého Petra” si zvolil toto programové trojsloví za základ své charitativní práce, která obnáší rovněž organizaci sbírky Svatopetrský haléř. Při loňské audienci pro toto sdružení se papež František zamýšlel nad modlitbou, dnes uvažoval o činu v souvislosti s naléhavými otázkami, které klade nynější pandemie.
Publikováno: 25. 9. 2020 16:30

Běžné charitativní dílo totiž ztížila nutnost sociálních distancí a zároveň se množství rodin ze dne na den ocitlo v ekonomické nouzi. Jak římský biskup podotkl, bída nadále poroste, protože „účinky pandemie budou strašlivé. Nesmíme se však vylekat”. Tato výjimečná situace vyžaduje novou, nevšední reakci: srdce schopné zahlédnout rány společnosti a tvořivé ruce činné lásky, zdůraznil papež.

„Je třeba pohlížet na lidská zranění srdcem, abychom si vzali k srdci život druhého člověka, který tak není pouhým neznámým, nýbrž především bratrem žebrajícím o lásku. Na jeho očekávání můžeme odpovědět jedině tehdy, když si ho připustíme k srdci a pocítíme vůči němu milosrdenství. Náš svět, jak před čtyřiceti lety upozornil sv. Jan Pavel II., »jakoby milosrdenství neponechával prostor« (Dives in misericordia, 2). Každý z nás je proto povolán ke změně kurzu, která nastane, pokud sami povolíme, aby se nás mocně dotklo Boží milosrdenství. Privilegovaným místem této zkušenosti je svátost smíření. Předkládáme Pánu svou ubohost a Otec nás zahaluje svým milosrdenstvím, které jsme povoláni předávat dál. Toto milosrdenství přichází od Boha a je určeno nám i druhým.”

Kromě hledícího srdce si doba žádá tvořivé, konající ruce a fantazii, pokračoval Svatý otec a poukázal na drobné, avšak důležité a konkrétní gesto mladých lidí z katolického bratrstva, kteří za státem nařízené karantény obtelefonovávali starší členy. „Děkuji vám, protože ztělesňujete papežovu lásku k chudým lidem a různým formám chudoby ve Věčném městě”, loučil se římský biskup s Kruhem sv. Petra, od něhož převzal výnos letošní sbírky.

Spolek „Kruh svatého Petra“ byl založen v Římě v roce 1869 skupinou mladých lidí, povzbuzený blahoslaveným papežem Piem IX., Který je s předvídavostí a moudrostí pověřil zajištěním jídla pro chudé Říma. 

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020