Papež František: Doba si žádá hledící srdce, konající ruce a fantazii milosrdenství

“Modlitba, čin, oběť” – římský katolický spolek “Kruh svatého Petra” si zvolil toto programové trojsloví za základ své charitativní práce, která obnáší rovněž organizaci sbírky Svatopetrský haléř. Při loňské audienci pro toto sdružení se papež František zamýšlel nad modlitbou, dnes uvažoval o činu v souvislosti s naléhavými otázkami, které klade nynější pandemie.
Publikováno: 25. 9. 2020 14:30

Běžné charitativní dílo totiž ztížila nutnost sociálních distancí a zároveň se množství rodin ze dne na den ocitlo v ekonomické nouzi. Jak římský biskup podotkl, bída nadále poroste, protože „účinky pandemie budou strašlivé. Nesmíme se však vylekat”. Tato výjimečná situace vyžaduje novou, nevšední reakci: srdce schopné zahlédnout rány společnosti a tvořivé ruce činné lásky, zdůraznil papež.

„Je třeba pohlížet na lidská zranění srdcem, abychom si vzali k srdci život druhého člověka, který tak není pouhým neznámým, nýbrž především bratrem žebrajícím o lásku. Na jeho očekávání můžeme odpovědět jedině tehdy, když si ho připustíme k srdci a pocítíme vůči němu milosrdenství. Náš svět, jak před čtyřiceti lety upozornil sv. Jan Pavel II., »jakoby milosrdenství neponechával prostor« (Dives in misericordia, 2). Každý z nás je proto povolán ke změně kurzu, která nastane, pokud sami povolíme, aby se nás mocně dotklo Boží milosrdenství. Privilegovaným místem této zkušenosti je svátost smíření. Předkládáme Pánu svou ubohost a Otec nás zahaluje svým milosrdenstvím, které jsme povoláni předávat dál. Toto milosrdenství přichází od Boha a je určeno nám i druhým.”

Kromě hledícího srdce si doba žádá tvořivé, konající ruce a fantazii, pokračoval Svatý otec a poukázal na drobné, avšak důležité a konkrétní gesto mladých lidí z katolického bratrstva, kteří za státem nařízené karantény obtelefonovávali starší členy. „Děkuji vám, protože ztělesňujete papežovu lásku k chudým lidem a různým formám chudoby ve Věčném městě”, loučil se římský biskup s Kruhem sv. Petra, od něhož převzal výnos letošní sbírky.

Spolek „Kruh svatého Petra“ byl založen v Římě v roce 1869 skupinou mladých lidí, povzbuzený blahoslaveným papežem Piem IX., Který je s předvídavostí a moudrostí pověřil zajištěním jídla pro chudé Říma. 

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021

Generální sekretáři sdružení v COMECE se setkali online

Včera, 12. května 2021, se uskutečnilo online setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zemí sdružených v COMECE (Komise evropských biskupských konferencí). Českou biskupskou konferenci na jednání reprezentoval její generální sekretář P. Stanislav Přibyl.
13.05.2021

Křesťané ve Svaté zemi apelují na zastavení konfliktu

Napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě se v posledních dnech obrátilo v otevřený konflikt mezi organizací Hamas a Izraelem. Jak uvádí izraelská armáda, Hamas odpálil z Pásmy Gazy více než tisíc raket. Ne všechny se podařilo zneškodnit, nejméně pět Izraelců zemřelo. Mnoho raket dopadlo také na palestinské území. Izrael odpověděl na útok nálety na Pásmo Gazy, kde podle palestinských autorit zemřelo 35 lidí.
13.05.2021