Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Datum publikace25. 9. 2020, 18.30

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.

Papež v listě adresovaném kard. Angelu Bagnascovi, předsedovi CCEE, oceňuje zvolené téma a vyjadřuje naději, že probíhající zasedání poskytne významný přínos zejména církevním společenstvím na evropském světadílu.Prožitek pandemie nás všechny niterně poznamenal, protože dramaticky narušil jeden ze zásadních předpokladů existence, a sice vztahovost mezi lidmi a v rámci společnosti,' píše papež a poukazuje na výrazné změny v náboženské praxi, kde dosud řada pastoračních činností čeká na nové uspořádání.

Svatý otec vyzdvihuje odvahu mnoha kněží a řeholníků, kteří za státní karantény hledali nové způsoby pastorační služby, jimiž Božímu lidu dosvědčovali otcovskou a laskavou blízkost. „Je nezbytné, aby tato fantazie, diktovaná milosrdnou láskou, nadále pokračovala, a to zejména za nynějšího šíření nových forem chudoby, které vyžadují pozornost a velkorysost vůči nejslabším,' vybízí papež. „Křesťanská společenství jsou povolána k duchovnímu výkladu prožitého, abychom si osvojila, co učí život, a rozpoznala budoucí perspektivy. Jedná se o to zaujmout postoj hospodáře, který ze své bohaté zásoby vynáší věci nové i staré (Mt 13,52).'

V závěru Petrův nástupce ujišťuje o modlitbě za to, aby pastýři evropské církve na přímluvu Panny Marie a svatých patronů Benedikta, Cyrila a Metoděje vštěpovali všem věřícím jistotu víry, podle které nás nic nemůže odloučit od Boží lásky v Kristu Ježíši, ať se stane cokoliv (Řím 8,38-39).

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová