U příležitosti Dne české státnosti ocenil Senát biskupa Václava Malého

U příležitosti Dne české státnosti předal dnes předseda horní komory Parlamentu ČR Miloš Vystrčil stříbrné pamětní medaile. Mezi oceněnými byl i pražský pomocný biskup Václav Malý.
Publikováno: 25. 9. 2020 19:15

Foto: Jakub Šerých, ČaV

Celkem 27 osobností, které vynikly ve svém oboru nebo přispěly k dobré pověsti České republiky v zahraničí, dnes obdržely stříbrné pamětní medaile Senátu. Mezi oceněnými byl i pražský pomocný biskup Václav Malý, který převzal medaili za "nezdolný protikomunistický odboj a dlouhodobou podporu dodržování lidských práv a úsilí o péči o svobodu a demokracii".

Ceremoniálu z iniciativy senátorů předcházela vůbec první mše svatá v senátních prostorách, kterou za českou společnost celebroval biskup Václav Malý ve Valdštejnské zahradě a zpěvem ji doprovodil Spirituál kvintet. Mons. Václav Malý pak požehnal i prostory Senátu.

Mimo biskupa Malého byl oceněn i někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, Miroslav Kasáček a Luděk Navara za badatelskou a publicistickou činnost při odhalování komunistické minulosti a dlouholetý představitel Konfederace politických vězňů Leo Žídek, dále členové skupiny Spiritual Kvintet či mezzosopranistka Magdalena Kožená a další.

Ocenění bylo udělováno už podeváté a jeho smyslem není konkurovat státním vyznamenáním, které koncem října uděluje nebo propůjčuje prezident republiky. 

Zdroj: ČTK, AP

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020

Papež: Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

V Římě přivítalo babí léto pár stovek turistů a poutníků, kteří se dnes před polednem shromáždili na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
18.10.2020

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Papež František včera (16. října 2020) zvláštním videoposelstvím pozdravil generálního ředitele agentury OSN pro výživu a zemědělství, pana Qu Donguy, u příležitosti Světového dne výživy, který byl touto organizací stanoven na právě na tento den.
17.10.2020

I v kritické době Komunita Sant’Egidio pomáhá nejzranitelnějším

Stejně jako v mnoha dalších zemích světa také u nás působí již dlouhé roky křesťanská laická Komunita Sant’Egidio. Jejím posláním je přivádět k životu evangelium skrze službu potřebným – lidem žijícím na ulicích našich měst, uprchlíkům hledajícím útočiště a bezpečí, vzděláváním dětí na okraji společnosti a podobně.
17.10.2020