Školy v Ugandě kvůli pandemii nefungují. „Adoptované“ děti se učí dál díky pražské Charitě

Kvůli pandemii koronaviru se v březnu uzavřely všechny ugandské školy. Po sedmi měsících nebyla výuka stále obnovena a děti zůstávají doma. Výuku přerušily i dva tisíce školáků, kteří chodili do školy díky podpoře českých dárců a programu Adopce na dálku®, který organizuje Arcidiecézní charita Praha. Ty se na rozdíl od svých spolužáků díky pomoci Charity ovšem učit doma mohly.
Publikováno: 29. 9. 2020 11:30

Ugandská vláda přislíbila zavedení alternativních způsobů výuky. Děti se měly učit s pomocí rozhlasu a on-line vyučování, každý žák měl obdržet studijní materiály pro domácí studium. Zůstalo však jen u slibů. Studijní materiály nebyly dodány. Přístup k počítačům a rádiu mají jen některé děti ve městech.

„Dívky a chlapci v programu Adopce na dálku® patří k těm nejchudším,“ připomíná Grace Mboizi, vedoucí charitní mise v Ugandě. „Vláda pro tyto děti neudělala nic. A tak jsme vzali odpovědnost za jejich domácí studium do vlastních rukou.“

Arcidiecézní charita Praha připravila pracovní sešity pro samostudium, vytiskla je a dodala všem „adoptovaným“ dětem. Sociální pracovníci, kteří v rámci programu Adopce na dálku® působí v jednotlivých vesnicích, děti ve studiu vedou. Opravují vypracované úkoly a motivují studenty k další práci.

České děti by zřejmě reagovaly zdrženlivě, ale ty ugandské přivítaly studijní materiály s nadšením. Vyrůstají v prostředí, v němž není školní docházka samozřejmostí a dokončené vzdělání je šancí na zaměstnání, pravidelný příjem a vymanění se z chudoby. O vzdělání mají zájem.

Jednou ze studentek, která se začala díky pracovním sešitům od Charity znovu pravidelně učit, je Joan Mirembe: „Děkuji českým dárcům za tuto příležitost. Sešity se mi moc líbí. Chci nyní pilně studovat, abych si všechnu látku pamatovala, až se budu zpět hlásit do školy.“

Pomoc vítají i rodiče. Paní Christine, jedna z maminek říká: „Jsme velmi vděční za vaši laskavost a podporu. Krásné knížky budeme opatrovat i pro ostatní děti.“

Zdroj: Charita.cz

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021