Školy v Ugandě kvůli pandemii nefungují. „Adoptované“ děti se učí dál díky pražské Charitě

Kvůli pandemii koronaviru se v březnu uzavřely všechny ugandské školy. Po sedmi měsících nebyla výuka stále obnovena a děti zůstávají doma. Výuku přerušily i dva tisíce školáků, kteří chodili do školy díky podpoře českých dárců a programu Adopce na dálku®, který organizuje Arcidiecézní charita Praha. Ty se na rozdíl od svých spolužáků díky pomoci Charity ovšem učit doma mohly.
Publikováno: 29. 9. 2020 13:30

Ugandská vláda přislíbila zavedení alternativních způsobů výuky. Děti se měly učit s pomocí rozhlasu a on-line vyučování, každý žák měl obdržet studijní materiály pro domácí studium. Zůstalo však jen u slibů. Studijní materiály nebyly dodány. Přístup k počítačům a rádiu mají jen některé děti ve městech.

„Dívky a chlapci v programu Adopce na dálku® patří k těm nejchudším,“ připomíná Grace Mboizi, vedoucí charitní mise v Ugandě. „Vláda pro tyto děti neudělala nic. A tak jsme vzali odpovědnost za jejich domácí studium do vlastních rukou.“

Arcidiecézní charita Praha připravila pracovní sešity pro samostudium, vytiskla je a dodala všem „adoptovaným“ dětem. Sociální pracovníci, kteří v rámci programu Adopce na dálku® působí v jednotlivých vesnicích, děti ve studiu vedou. Opravují vypracované úkoly a motivují studenty k další práci.

České děti by zřejmě reagovaly zdrženlivě, ale ty ugandské přivítaly studijní materiály s nadšením. Vyrůstají v prostředí, v němž není školní docházka samozřejmostí a dokončené vzdělání je šancí na zaměstnání, pravidelný příjem a vymanění se z chudoby. O vzdělání mají zájem.

Jednou ze studentek, která se začala díky pracovním sešitům od Charity znovu pravidelně učit, je Joan Mirembe: „Děkuji českým dárcům za tuto příležitost. Sešity se mi moc líbí. Chci nyní pilně studovat, abych si všechnu látku pamatovala, až se budu zpět hlásit do školy.“

Pomoc vítají i rodiče. Paní Christine, jedna z maminek říká: „Jsme velmi vděční za vaši laskavost a podporu. Krásné knížky budeme opatrovat i pro ostatní děti.“

Zdroj: Charita.cz

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020

Papež: Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

V Římě přivítalo babí léto pár stovek turistů a poutníků, kteří se dnes před polednem shromáždili na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
18.10.2020

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Papež František včera (16. října 2020) zvláštním videoposelstvím pozdravil generálního ředitele agentury OSN pro výživu a zemědělství, pana Qu Donguy, u příležitosti Světového dne výživy, který byl touto organizací stanoven na právě na tento den.
17.10.2020

I v kritické době Komunita Sant’Egidio pomáhá nejzranitelnějším

Stejně jako v mnoha dalších zemích světa také u nás působí již dlouhé roky křesťanská laická Komunita Sant’Egidio. Jejím posláním je přivádět k životu evangelium skrze službu potřebným – lidem žijícím na ulicích našich měst, uprchlíkům hledajícím útočiště a bezpečí, vzděláváním dětí na okraji společnosti a podobně.
17.10.2020