Trump podepíše zákon zajišťující lékařskou péči dětem, které přežily potrat

Prezident Spojených států Donald Trump vystoupil poprvé s promluvou na tradiční Národní katolické modlitební snídani, probíhající tentokrát na dálku kvůli pandemickým opatřením. Během necelých tří minut nejenže vyjádřil americkým katolíkům uznání za jejich přínos společnosti, ale potvrdil rovněž odhodlání hájit roli víry, modlitby a náboženství. Oznámil také, že podepíše zákon garantující lékařskou péči dětem narozeným za jakýchkoli okolností (Born Alive Executive Order).
Publikováno: 25. 9. 2020 16:00

Donald Trump ve svém příspěvku ocenil katolické školství, zejména za to, že mnoha znevýhodněným dětem “nabízí příležitost naplnit svůj Bohem daný potenciál”. “Katolíky ze všech prostředí spojuje Kristova láska ke všem nejzranitelnějším, péče o staré lidi, bezdomovce a potřebné bližní. Náš národ je silný díky katolíkům a všem věřícím lidem,” řekl prezident Trump. “Věříme v radost, kterou dává rodina, požehnání svobody a důstojnost práce, a ve věčnou pravdu, že každé narozené i nenarozené dítě je učiněno ke svatému Božímu obrazu,” pokračoval. A ujistil, že bude “vždy chránit životodárnou úlohu náboženství a modlitby v americké společnosti a posvátné právo na život.” Nato Donald Trump oznámil, že podepíše zákon (Born-Alive Executive Order, tedy doslova výkonný příkaz o živě narozených), který zajistí, aby všechny děti, které se narodí živé, bez ohledu na okolnosti, měly zajištěnou lékařskou pomoc. Jakkoli se na první pohled zdá, že jde o záležitost v civilizované společností normální, není tomu tak. V minulosti byly pokusy o zavedení podobného opatření do americké legislativy pravidelně blokovány demokratickou stranou. Jak známo, americká potratová legislativa patří k nejliberálnějším na světě a její odvrácenou stranou jsou hrůzné příběhy o dětech, které pozdní potrat přežily a byly cynicky ponechány bez pomoci.

Ačkoli jsme uprostřed volební kampaně a je zřejmé, že prezident Trump nechce přijít o hlasy katolických voličů, bylo by nespravedlivé nevidět koherenci v jeho názorech. A není tedy divu, že presbyterián Trump je z hlediska vážně míněného katolicismu přijatelnější než jeho vyzyvatel z demokratického tábora, irský katolík Joe Biden, “vychovaný řeholnicemi”, jak často opakuje, který považuje svou víru za kulturní záležitost a když dojde na morálku ujišťuje, že si ji od jeptišek diktovat nenechá.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020