Charita Česká republika: Středeční rozhodnutí poslanců jen prohloubí současnou krizi

Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny PČR zamítl při pojednávání novely exekučního řádu ve středu 23. září 2020 všechny varianty teritoriality exekutorů i princip „jeden dlužník – jeden exekutor“.
Publikováno: 29. 9. 2020 16:30

„Rozhodnutím poslanců jsme hluboce znepokojeni. Podle našich zkušeností to přinese další problémy lidem v dluhové pasti, respektive jim to nijak neusnadní návrat do běžného života a nalezení normálního zaměstnání. Zvítězily zájmy velkých hráčů a exekutorských lobbistických skupin nad zájmy obyčejných lidí s exekucemi na krku i jejich zaměstnavatelů. Poslanci je hodili přes palubu a důsledky tohoto rozhodnutí nakonec poneseme všichni, celá společnost. Lidé, kteří se nebudou moci oddlužit, totiž ztratí motivaci k tomu, aby svou situaci zlepšili, a nadále zůstanou součástí šedé ekonomiky. Obě vlny nemoci covid-19 pak podle našich zkušeností a současných prognóz kritickou situaci ještě prohloubí,“ říká Iva Kuchyňková, koordinátorka pro sociální oblasti Charity Česká republika, která se problematikou předlužení dlouhodobě zabývá. „Za přínosný návrh lze považovat zřízení tzv. chráněného účtu, což podpořili poslanci Patrik Nacher a Kateřina Valachová,“ dodává Kuchyňková.

Dalšími pozitivy jsou rovněž přijaté návrhy Marka Výborného. Jde o Charitou podporované „milostivé léto“ o zastavení dříve zahájených exekucí v případě, že dlužník uhradí jistinu dluhu, a také o snížení penále u zdravotních a sociálních pojišťoven a zastavování marných exekucí. „Návrh na úpravu spotřebitelské teritoriality bude podle slov poslance Marka Výborného znovu načten k projednání. A bylo by skvělé, kdyby byl také přijat. Nikdo z nás neví, kdy se sám dostane do tíživé situace. Nezávislé soudní určování exekutorů je základním krokem pro řešení obchodu se zadluženými lidmi – krokem, který vrátí přenesený výkon statní moci do spravedlivých kolejí,“ uzavírá Iva Kuchyňková.

Zdroj: Charita Česká republika

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020

Papež: Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

V Římě přivítalo babí léto pár stovek turistů a poutníků, kteří se dnes před polednem shromáždili na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
18.10.2020

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Papež František včera (16. října 2020) zvláštním videoposelstvím pozdravil generálního ředitele agentury OSN pro výživu a zemědělství, pana Qu Donguy, u příležitosti Světového dne výživy, který byl touto organizací stanoven na právě na tento den.
17.10.2020

I v kritické době Komunita Sant’Egidio pomáhá nejzranitelnějším

Stejně jako v mnoha dalších zemích světa také u nás působí již dlouhé roky křesťanská laická Komunita Sant’Egidio. Jejím posláním je přivádět k životu evangelium skrze službu potřebným – lidem žijícím na ulicích našich měst, uprchlíkům hledajícím útočiště a bezpečí, vzděláváním dětí na okraji společnosti a podobně.
17.10.2020