Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Datum publikace30. 9. 2020, 16.00
TiskTisk

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.

Svatý Jeroným církvi zanechal „oddanost Písmu svatému, živoucí a citlivou lásku k psanému Božímu slovu,“ říká Svatý otec v tomto novém apoštolském listě, který vychází k příležitosti 1600 let od smrti svatého Jeronýma.

„Jeronýmova hluboká znalost Písma, zápal pro šíření jeho poselství, dovednost texty vykládat, jeho horlivá, někdy až prudká obrana křesťanské pravdy, jeho asketicismus a drsná poustevnická disciplína, schopnost štědrého a citlivého duchovního vedení,“ píše papež v listě Scripturae Sacrae affectus („Oddanost Písmu svatému“), všechno to ho, šestnáct století po jeho smrti, činí osobností s přetrvávajícím významem pro nás, křesťany století jednadvacátého.'

Papež František v listě dále píše, že se Jeroným zasvětil zcela „Kristu a Jeho slovu“ a svou nepřetržitou prací se snažil zpřístupnit slovo Boží ostatním. Zdůraznil především dvě dimenze světcova života: jeho „absolutní a horlivé zasvěcení se Bohu“„závazek pečlivého studia, směrovaného čistě k hlubšímu porozumění Kristova tajemství.“

Jeronýmovo studium Písma bylo hluboce zakořeněno v poslušnosti, jak k samotnému Bohu, tak „k těm, kdo v církvi představují živou tradici, která zjevené poselství interpretuje.“ Papež František však zdůrazňuje: „Poslušnost ve víře nicméně neznamená prosté pasivní přijímání něčeho již známého; naopak, vyžaduje osobní úsilí porozumět tomu, co bylo řečeno.“

Dále Svatý otec připomenul význam Jeronýmova překladu Písma do latiny, který pomohl formovat západní kulturu. Důležitost překladu vykládá také jako způsob „pohostinnosti“: překladatel, je „stavitelem mostů“, tedy tím, kdo pomáhá lidem různých jazyků a kultur mezi sebou nejen komunikovat, ale také si navzájem porozumět.

Na závěr dopisu Svatý otec všechny vyzývá k následování příkladu svatého Jeronýma v jeho lásce k Písmu svatému a oddanosti studiu. „Především bych chtěl vyzvat mladé“, píše: „Začněte objevovat své dědictví. Křesťanství z vás dělá dědice nepřekonatelného kulturního dědictví, které musíte vzít do svého vlastnictví. Buďte zapálení pro historii, která je historií vaší. Upřete svůj zrak na mladého Jeronýma, který, podobně jako obchodník v Ježíšově podobenství, prodal všechno, co měl, aby mohl koupit tu nejdrahocennější perlu.“

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou