Biskupství ostravsko-opavské investovalo do nových chráněných dílen v Opavě

Datum publikace9. 10. 2020, 11.30

Vysloužilou halu traktorové stanice v Opavě-Jaktaři proměnilo ostravsko-opavské biskupství společně s Charitou Opava na chráněné dílny. Pracovní uplatnění v nich najde až 170 lidí, kteří jsou pro svůj zdravotní hendikep na trhu práce znevýhodnění. K nejrůznějším řemeslným profesím adaptované prostory požehnal ve čtvrtek 8. října apoštolský administrátor diecéze biskup Martin David. STS už není zkratka pro 'strojní traktorovou stanici', ale pro 'Společnou Tvořivou Smysluplnou práci'.

Charita Opava původně plánovala v tento den uspořádat velkou slavnost a pozvat řadu hostů. Nouzový stav vyhlášený kvůli masivnímu šíření koronavirové nákazy účastníky slavnosti však zredukoval.

Do komplexně zrekonstruovaných prostor se v minulých týdnech přestěhovali dílny rozptýlené po celém městě i v okolních obcích.  V průmyslovém areálu na ulici Přemyslovců nalezly nové prostory všechny chráněné dílny, které působily v Opavě-Jaktaři, Opavě, Velkých Hošticích a Vlaštovičkách. Po jejich sestěhování na jedno místo je čeká další rozvoj a chystají se i nová pracovní místa. Místo, kde by se mohly dílny sjednotit, hledala Charita Opava deset let.

V roce 2016 se naskytla možnost v Jaktaři koupit objekty, které by mohly vyhovovat. Povedlo se to díky zřizovateli Charity Opava Biskupství ostravsko-opavskému, které objekty koupilo z prostředků finanční náhrad, které diecéze získává v rámci vyrovnání státu a církví. „Dvacet milionů korun stála traktorové stanice, dalších dvacet milionů biskupství investovalo do oprav této nemovitosti. Deset milionů korun vložila do oprav a části vybavení Charita Opava, která si objekt od biskupství pronajímá,“ uvedl ředitel Charity Opava Jan Hanuš.

Celková investice 50 milionů korun je jednou z největších investic do chráněných pracovišť v zemi. Zanedbané prostory se změnily na moderní pracoviště s potřebným zázemím pro technické, tkací, vyšívací, keramické i kompletační dílny. Sídlit budou v několikapatrové administrativní budově a čtyřech velkých halách.

Areál kdysi patřil strojní traktorové stanici, zkráceně STS, proto se mu dodnes hovorově říká „estéeska“. „Po přestavbě a novém poslání těchto prostor dostávají nový smysl i písmena ze zkratky STS,“ řekl ještě před slavnostním posvěcením biskup Martin David. První písmeno S podle něj symbolizuje společné úsilí všech organizací a institucí, které se na rekonstrukci podílely, písmeno T označuje tvořivost, která je tak charakteristická pro chráněné dílny. Poslední S pak říká, že práce zde je nejen velmi potřebná, ale také smysluplná. „A ještě bych přidal jedno S,“ dodal biskup Martin David, „a to S jako srdce, které symbolizuje lásku, kterou je naplněna práce Charit.“

Požehnání dílen se vedle biskupa Martina Davida a dalších hostů z Biskupství ostravsko-opavského, zúčastnil se také opavský primátor Tomáš Navrátil, ředitelka opavské pobočky Úřadu práce ČR Petra Ballová, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil a ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské a současně také 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

„Vznik nových dílen je díky možnostem dalšího rozvoje důležitým okamžikem nejen pro Charitu Opava, ale také pro město Opavu a celý kraj. Dílny už dnes zaměstnávají asi 150 lidí s různými handicapy a další již teď přibíráme. Kromě zaměstnávání znevýhodněných budou mít dílny také nezanedbatelný ekologický přínos pro celý region,“ prohlásil v děkovné řeči partnerům ředitel Charity Opava Jan Hanuš.

Výrobky chráněných dílen jsou k objednání v jejich vlastním e-shopu: https://www.jv-art.cz

Zdroj: Diecéze ostravsko-opavská

Autor článku: Monika Klimentová