Papež požaduje větší účast laiček na zodpovědných místech v církvi

Říjnový evangelizační úmysl Apoštolátu modlitby se zaměřuje na misijní poslání laiků v církvi, a zejména pak na větší podíl žen na zodpovědných pozicích v církevních institucích.
Publikováno: 9. 10. 2020 13:30

Papež František jako obvykle doprovodil tento modlitební úmysl krátkým videposelstvím, z něhož vyplývá, že se nejedná o jakousi sociologickou operaci či zajištění genderových kvót, nýbrž o uvědomění si vlastního křtu.

“Nikdo nebyl pokřtěn jako kněz či biskup. Všichni jsme byli pokřtěni jako laici. Laici a laičky jsou v církvi protagonisty. I dnes ještě potřebujeme rozšířit prostory k výraznějšímu zastoupení žen v církvi. Jde pochopitelně o laickou účast, avšak zdůrazňující ženská hlediska, protože většinou se s ženami nepočítá. Musíme podpořit integraci žen na místech, kde dochází k důležitým rozhodnutím. Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích, aniž bychom podlehli klerikalismu, který ruší laické charisma”.

Říká papež František ve videoposelství k říjnovému úmyslu Apoštolátu modlitby.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020