banner sekce
Sekce

Mládež

Sekce pro mládež ČBK slaví 30 let své existence

V říjnu oslaví Sekce pro mládež České biskupské konference již 30 let od svého založení. U příležitosti tohoto jubilea bude sloužena v pátek 16.října 2020 mše svatá, kterou bude přenášet Radio Proglas. Při této příležitosti bude uvedeno i nové video, které vzniklo u příležitosti 30 let této Sekce, která se věnuje mladým lidem.
Publikováno: 25. 11. 2020 6:15

Ilustrační foto: Světový den mládeže v pražské arcidiecézi, Tomáš Ježek, ČaV

Sekce pro mládež České biskupské konference byla založena v říjnu roku 1990, u jejího zrodu stál její budoucí ředitel P. Miroslav Šimáček. Byl to právě P. Šimáček a jeho fara v Příchovicích, kam se již za dob komunismu sjížděly skupiny mladých lidí, a která se stala inspirací ke směřování péče o mládež v nově se probouzející společnosti. „Přitahovalo je prostředí žitého evangelia, přátelství, svoboda a radost, které zde nacházeli. Vše začalo v roce 1979 na Velikonoce, kdy jsem v prázdném kostele v Příchovcích na Zelený čtvrtek zažil zvláštní solidaritu a setkání s Ježíšem trpícím. Od tohoto bodu se začalo rozvíjet dobrodružství, které pro mne znamenalo setkání s tisíci mladých lidí z celého tehdejšího Československa, ale také ze zahraničí. Mnoho mladých lidí zde nalezlo víru, mnozí své povolání, jiní objevili katolickou církev, někteří se vrátili z bludných cest.“ vzpomíná na setkání v Příchovicích P. Šimáček.

Porevoluční potřeba věnovat se mládeži a umožnit jí možnost vytvořit společenství ke sdílení zkušeností s Božím slovem a vzájemnému posílení ve víře po celé zemi postupně vedla k založení Sekce pro mládež, a s ní i tzv. Center Života mládeže a Diecézních center mládeže. „Velkým impulzem pro rozvoj Sekce byl SDM v Čenstochové v r. 1991. Dozvěděli jsme se o něm mimochodem při přípravě mezinárodního setkání mládeže ve Filipově v lednu 1991. Za půl roku se podařilo připravit naši účast v Čenstochové. Světového dne mládeže se tehdy zúčastnilo téměř osm tisíc mladých lidí z Čech a Moravy.“ dodává P. Šimáček.

Během další let Sekce pro mládež, ve spolupráci s diecézními centry, začala organizovat nejen společné cesty na Světová setkání mládeže, ale také Celostátní setkání mládeže, kurzy animátorů, Studijně-formační kurzy pro pracovníky s mládeží a mnoho dalšího. 
P. Kamil Strak, současný ředitel Sekce pro mládež, popisuje současnou činnost sekce pomocí pěti slov - koordinovat, informovat, reprezentovat, inspirovat a evangelizovat. „Koordinovat – službu mladým, akce napříč republikou, v diecézích, ale i v hnutích a řeholích.  Informovat – co kdy je, proč to je, zvát a být, jak se říká, v obraze na tepu doby. Reprezentovat – jsme tu pro mladé, jsme ve společenství katolické církve, jsme služebníci. Inspirovat - navzájem, od bratří evangelíků, dávat podněty mladým vedoucím. Evangelizovat – mít stále Krista na očích a v srdci. Vydávat svědectví všude kde jsme,“ dodává P. Strak. 

Oslavy výročí

V rámci oslav výročí založení Sekce pro mládež bude jako poděkování za 30 let existence Sekce pro mládež ČBK sloužena mše svatá v pátek 16.10.2020 v 18.00 hodin v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v Brně-Žabovřeskách. Mši svatou bude živě přenášet Rádio Proglas a vzhledem k současným opatřením se nebude možné účastnit mše svaté na místě.
Tentýž den, tj. v pátek 16.10.2020, bude mít premiéru i nové video, které připravila Sekce pro mládež ČBK u příležitosti oslav 30 let od svého založení. 

 

Autor článku:
Sekce pro mládež ČBK

Další aktuality

Varování (nejen) mladých křesťanů před online studiem Bible se sektou Sinčchondžhi

Sekta Sinčchondžhi (Shincheonji), která v minulých letech cílila především na mladé křesťany v pražských ulicích, se v posledních měsících přizpůsobila přesunu do online prostředí. Nadále sice využívá možnosti oslovování křesťanů na základě osobních kontaktů (oslovování rodiny a přátel studenta, případně mladých v jeho farnosti a jiném společenství), ale ve velké míře nyní ke kontaktování využívá sociálních sítí: jedná se především o Instagram, ale používá rovněž Facebook, Pinterest a další sítě.
10.08.2021

Proběhl akreditovaný kurz hlavních vedoucích dětských táborů

V prvním víkendu měsíce června proběhl kurz pro hlavní vedoucí dětských táborů, do kterého se letos zúčastnilo dvacet vedoucích.
09.06.2021

Novou zábavou bylo streamování modliteb a mší

Diecézní centrum života mládeže MAMRE (DCŽM Mamre) je fara v Osové Bítýšce, která již více než dvacet let slouží všem mladým lidem. Na faře neustále žije a pracuje tým dvou kněží a čtyři mladí laičtí spolupracovníci. V akademickém roku 2020/2021 to jsou konkrétně: P. Juris Jeniš, P. Tomáš Žižkovský, Dan Fiala, Domča Forbelská, Lukáš Mráz a Maruška Kyliánová, která se podělila o své zkušenosti na DCŽM Mamre.
04.06.2021

Červnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

Čas slunce, prvního ovoce a volnosti. Konečně můžeme vydechnout úlevou a nadechnout se z plných plic. Nejen venku, ale i v červnovém IN! najdete spoustu slunce, zajímavostí, zodpovězených dotazů, ale také zamyšlení o tom, co znamená jít s Pánem.
28.05.2021

Úřad pro laiky: Diecézní den mládeže je „epochální pastorační prioritou“

Úřad pro laiky, rodinu a život dnes zveřejnil nový pastorační dokument, který se zaměřuje na slavení Světového dne mládeže na diecézní úrovni. Příručku, kterou 22. dubna – ve výroční den předání kříže Světových dní mládeže – schválil papež František, dnes představili její autoři ze zmíněného vatikánského úřadu v Tiskovém středisku Svatého stolce.
19.05.2021