Salesiáni v Teplicích staví Živý dům

Salesiáni v Teplicích se pustili do svého dosud největšího projektu. Do roku 2024 chtějí vybudovat tzv. Živý dům - nové salesiánské centrum pro děti, mládež i rodiny. Na svém webu (www.zivydumteplice.cz) dnes zveřejnili plány a vizualizace.
Publikováno: 16. 10. 2020 15:00

Vracíme život do ruiny starých dětských jeslí, kterou jsme loni zakoupili. Tento dům byl roky neobydlený a my se chystáme jej opravit a oživit, zvelebit zahradu i vybudovat hřiště. Po dokončení se sem přestěhuje jedna pobočka střediska pro děti, bydlení pro naši salesiánskou komunitu i některé farní aktivity,” vysvětluje ředitel komunity teplických salesiánů, P. Petr Kalas.

Dosud největší projekt salesiánů by měl být hotový do roku 2024, jeho náklady se budou pohybovat v desítkách milionů korun. “Jsem vděčná za reakce Tepličanů, kteří nám děkují, že zachráníme kus “starých” Teplic a obnovíme dům, který byl čtvrt století vybydlený. V budově už nyní probíhají některé práce, ale i akce, na kterých se seznamujeme s budovou a její historií. A samozřejmě se hodí jakákoliv pomoc - stačí zapsat svůj mail na www.zivydumteplice.cz,” podotýká ředitelka Salesiánského střediska Štěpána Trochty Vendulka Drobná.

Salesiáni působí v Teplicích již 30 let. Svoji činnost vyvíjí na dvou „frontách“– ve farnostech a ve středisku mládeže. V Teplicích zodpovídají celkem za osm farností. Kromě klasických pastoračních úkolů (bohoslužby, výuka náboženství apod.) zde fungují např. i Alfa kurzy. Ve středisku nabízí salesiáni dětem doučování, zájmové kroužky, akce a tábory. Mládeži pomáhají se studiem, hledáním práce a různými těžkostmi, které přichází s jejich věkem. Zkušenosti při výchově dětí nabízí i rodičům. Pro školy organizují programy na zlepšení vztahů ve třídách i prevenci proti šikaně.  Služby střediska jsou levné, proto jsou dostupné i dětem a mladým lidem, kteří nemají moc peněz (děti z neúplných či vícedětných rodin, rodiny s nízkými příjmy). 

 

Více informací o působení salesiánů v Teplicích na www.salesianiteplice.cz

 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020

Papež: Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

V Římě přivítalo babí léto pár stovek turistů a poutníků, kteří se dnes před polednem shromáždili na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
18.10.2020

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Papež František včera (16. října 2020) zvláštním videoposelstvím pozdravil generálního ředitele agentury OSN pro výživu a zemědělství, pana Qu Donguy, u příležitosti Světového dne výživy, který byl touto organizací stanoven na právě na tento den.
17.10.2020

I v kritické době Komunita Sant’Egidio pomáhá nejzranitelnějším

Stejně jako v mnoha dalších zemích světa také u nás působí již dlouhé roky křesťanská laická Komunita Sant’Egidio. Jejím posláním je přivádět k životu evangelium skrze službu potřebným – lidem žijícím na ulicích našich měst, uprchlíkům hledajícím útočiště a bezpečí, vzděláváním dětí na okraji společnosti a podobně.
17.10.2020