Bohoslužba připomene oběti heydrichiády

Datum publikace23. 10. 2020, 9.30

Bohoslužbu za oběti heydrichiády odslouží v sobotu 24. října ve 12.00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha kardinál Dominik Duka. Vzhledem k protiepidemickým opatřením nebude mše svatá veřejnosti přístupná, bude ji však možné sledovat na TV Katedrála a Facebooku.

Foto: www.apha.cz

„Výročí heydrichiády se jistým způsobem dotýká i pražského arcibiskupství, zejména prezidenta tehdejší katolické charity, preláta Mons. Stanovského. S odbojem i s přípravou atentátu na Reinharda Heydricha je spojena i činnost římskokatolické církve. Víme, že parašutisté Anthropoidu po přistání v okrese Nymburk nalezli první útočiště u římskokatolického faráře', připomíná kardinál Dominik Duka.

Mezi povražděnými byli příbuzní a zejména spolupracovníci členů paraskupin Anthropoid, Out Distance a Silver A. Bez jejich statečnosti a obětavosti by nemohla být úspěšně provedena vojenská akce proti Reinhardu Heydrichovi 27. května 1942. Byli to lidé všech vyznání a vidění světa, které se mezi československými vlastenci ve čtyřicátých letech vyskytovaly. Českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš způsobili nacistickému zločinci Reinhardu Heydrichovi, který byl nejen zastupujícím říšským protektorem, ale rovněž jedním z hlavních architektů holocaustu, smrtelná zranění, jimž podlehl 4. června 1942. Jako odvetu za atentát okupační správa popravila několik tisíc osob. Zároveň byly srovnány se zemí vesnice Lidice a Ležáky a jejich obyvatelé popraveni. Historici se shodují v tom, že je nanejvýš pravděpodobné, že bez zabití Heydricha a tisíců obětovaných životů našich vlastenců, mezi něž patří také těchto 294 mužů, žen a dětí, by se prezidentu Edvardu Benešovi po válce nepodařilo obnovit náš stát v historických hranicích českých zemí.

Zdroj: www.apha.cz

Autor článku: TS ČBK