Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
Publikováno: 30. 10. 2020 15:45

Arménská charita poskytne zranitelným domácnostem vysídleným z Náhorního Karabachu jednorázovou peněžitou pomoc, aby si mohly opatřit základní potřeby. Rodiny obdrží od 50 do 10 tisíc arménských dramů, což odpovídá zhruba 2 375 až 4 750 Kč. Základní potraviny jsou k dispozici na trzích v Jerevanu a dalších městech a hotovost také posílí místní ekonomiku. Charitní projekt chce pomoci 1 200 domácnostem, což je přibližně 4 800 jednotlivců.

Charita Arménie tak bude moci lépe pomoci s ubytováním a zajištěním základních životních potřeb vysídlených obyvatel. O část z nich se starají jejich příbuzní, zbytek je ubytován ve veřejných budovách, nepoužívaných domech a dalších obydlích. „Ani v dnešní složité době nechceme zapomínat na základní principy solidarity s lidmi, kteří trpí, a cítíme nutnost pomáhat tam, kde naši pomoc potřebují,“ říká k daru ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo. Krizový fond je tvořen příspěvky z Tříkrálové sbírky. K pomoci arménským kolegům vyzvala své členské organizace Caritas Internationalis.

Pomoci Charitě Arménie se rozhodla i Arcidiecézní charita Olomouc, jedna z osmi diecézních Charit sdružených v síti Charita Česká republika. K obětem konfliktu na Kavkaze putuje z Olomouce 6 tisíc amerických dolarů (téměř 140 tisíc Kč), které budou využity zejména na nákup zdravotnického materiálu.

Letitý etnicko-politický konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem se letos v říjnu opět rozhořel s novou silou. Podle veřejně dostupných zdrojů zemřelo důsledkem bojů 36 lidí a 115 obyvatel bylo zraněno. Významně také roste počet uprchlíků z bojové zóny. Oficiální čísla uvádějí až 20 tisíc civilistů, převážně žen, dětí a starších obyvatel.

Zdroj: Charita ČR


Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021