Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
Publikováno: 30. 10. 2020 16:45

Arménská charita poskytne zranitelným domácnostem vysídleným z Náhorního Karabachu jednorázovou peněžitou pomoc, aby si mohly opatřit základní potřeby. Rodiny obdrží od 50 do 10 tisíc arménských dramů, což odpovídá zhruba 2 375 až 4 750 Kč. Základní potraviny jsou k dispozici na trzích v Jerevanu a dalších městech a hotovost také posílí místní ekonomiku. Charitní projekt chce pomoci 1 200 domácnostem, což je přibližně 4 800 jednotlivců.

Charita Arménie tak bude moci lépe pomoci s ubytováním a zajištěním základních životních potřeb vysídlených obyvatel. O část z nich se starají jejich příbuzní, zbytek je ubytován ve veřejných budovách, nepoužívaných domech a dalších obydlích. „Ani v dnešní složité době nechceme zapomínat na základní principy solidarity s lidmi, kteří trpí, a cítíme nutnost pomáhat tam, kde naši pomoc potřebují,“ říká k daru ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo. Krizový fond je tvořen příspěvky z Tříkrálové sbírky. K pomoci arménským kolegům vyzvala své členské organizace Caritas Internationalis.

Pomoci Charitě Arménie se rozhodla i Arcidiecézní charita Olomouc, jedna z osmi diecézních Charit sdružených v síti Charita Česká republika. K obětem konfliktu na Kavkaze putuje z Olomouce 6 tisíc amerických dolarů (téměř 140 tisíc Kč), které budou využity zejména na nákup zdravotnického materiálu.

Letitý etnicko-politický konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem se letos v říjnu opět rozhořel s novou silou. Podle veřejně dostupných zdrojů zemřelo důsledkem bojů 36 lidí a 115 obyvatel bylo zraněno. Významně také roste počet uprchlíků z bojové zóny. Oficiální čísla uvádějí až 20 tisíc civilistů, převážně žen, dětí a starších obyvatel.

Zdroj: Charita ČR


Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Signaly.cz představují 4 Adventní meetingy online

Křesťanský web pro mládež signály.cz připravil adventní online projekt s názvem 4 ADVENTNÍ MEETINGY, který má za cíl spojit mladé lidi k zamyšlení nejen nad identitou člověka, ale také nad hříchem, Boží láskou k člověku či k uvědomění si, kdo je Ježíš Kristus, jako Spasitel nebo jak se nechat vést v životě s Kristem.
23.11.2020

Zasvěcení nového kostela Krista Spasitele v Praze na Barrandově

V neděli 22. 11. 2020 kardinál Dominik Duka zasvětil na pražském sídlišti Barrandov nově vystavěný kostel Krista Spasitele s komunitním centrem, jehož základní kámen položil před dvěma lety, v listopadu 2018. Takovou událost – jak připomněla ve svém děkovném projevu paní starostka Renáta Zajíčková – zažila Praha 5 po bezmála 80 letech. Naposledy zde byl v roce 1942 slavnostně vysvěcen funkcionalistický kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích.
23.11.2020

České adventní věnce pomohou sirotkům v Ulánbátaru. I přes pandemii

Olomoucké farnosti se letos opět zapojí do výroby adventních věnců, jejichž prodej vyvrcholí v olomouckých kostelích během první adventní neděle. Výroba bude vzhledem k epidemiologickým omezením probíhat jinak, než tomu bylo v předchozích letech. V některých farnostech zájemcům doručí výrobní balíčky rovnou domů, jinde si je farníci vyzvednou na faře. V bezpečí domova pak vyrobí věnec za účelem benefičního prodeje. V loňském roce věnovali olomoučtí dárci sirotčinci Verbist Care v hlavním městě Mongolska 54 484 Kč.
23.11.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 23. do 29. listopadu 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
23.11.2020

Papež František: Učme se kralovat službou

Před polednem se na Svatopetrském náměstí shromáždilo pár set lidí, aby si vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
22.11.2020