Kantáta k 800. výročí narození sv. Zdislavy vychází na CD

Datum publikace6. 11. 2020, 12.00

Loňské výročí spojené se sv. Anežkou letos střídá další významné jubileum její souputnice. V roce 2020 si česká církev připomínají 800 let od narození své patronky paní Zdislavy z Lemberka a Křižanova.

O poměrně krátkém životě této inspirativní světice se nám nedochovalo příliš mnoho informací, i tak ale celá staletí přečkala úcta k ní, která každoročně do baziliky v Jablonném a do okolí Lemberka přivádí tisíce poutníků. Paní Zdislava je pro nás stále vzorem milující matky, pečující manželky a obrazem ochránkyně chudých a potřebných.

Textař Jan Matoušek se rozhodl na základě přání litoměřického biskupa napsat libreto, kde se zpívaná čísla střídají s recitovanými střípky ze Zdislavina života. Text zhudebnil a s dalšími hudebníky nastudoval Jan Zástěra.

V srpnu 2020 vznikla nahrávka, která právě nyní vychází na CD. V roce 2021 je pak ve spolupráci s TV Noe plánováno natáčení krátkého televizního filmu v kouzelných kulisách podještědské krajiny a také uvedení na několika koncertech.

Posluchači se mohou těšit na celkem 15 skladeb v podání komorního sboru, smyčcového kvintetu a Karolíny Baranové, herečky libereckého Divadla F. X. Šaldy, která propůjčila svůj hlas svaté Zdislavě.

Kantátu samotnou pak doplňují tři bonusové skladby - nejoblíbenější písně z loňské pouti do Říma za svatou Anežkou se zbrusu novými českými texty.

CD si lze zakoupit on-line na webu České nebe září

(Zdroj: web ceskenebezari.cz)

Autor článku: Tereza Myslilová