Adventní zamyšlení královéhradeckého biskupa Jana Vokála

Datum publikace27. 11. 2020, 11.30

Královéhradecký biskup Jan Vokál se zamýšlí nad významem Adventu v době protikoronavirových opatření.

Foto: Kateřina Stejskalová, Člověk a Víra

Bratři a sestry v Kristu, milí čtenáři,

letošní Advent je jiný a nový v tom, že se v něm nezříkáme pouze toho, co nás od Boha odvádí, ale velmi nečekaně zažíváme i jiný druh nedostatku – v přístupu k Eucharistii, ke svátosti smíření a dalšímu.

Nejen mě patrně nikdy nenapadlo, že taková doba během našich životů přijde. Žijeme ve svobodné zemi, přesto zůstávají brány kostelů téměř zavřené. V žádném případě to však neznamená, že by nás tato nová situace měla vzdálit od Boha, od plnohodnotného duchovního prožití Adventu jako radostného očekávání příchodu Páně. Naopak. Dostáváme příležitost zakusit nedostatek právě jako předstupeň radosti z naplnění.

Křesťan je povolán, aby vždy upřímně hledal smysl situací, které před něho život staví. Za momenty radosti a útěchy, aby Pánu vzdával díky a čerpal z nich sílu, a chvíle těžkosti, aby objímal jako svůj kříž. I o současné naší zkoušce Bůh dobře ví, provází nás jí a my se musíme ptát, jak může i dočasný nedostatek přístupu ke Mši svaté našemu duchovnímu životu prospět. Především nám může připomenout velikost a vzácnost svátostí. Vážíme si jich dostatečně? Uvědomujeme si, co nám v nich Pán zdarma neustále dává? Nestaly se pro nás běžnými, každodenními a banálními? Možná toto nám chce Bůh říci tím, že dopouští období, kdy je nemožné přijít na Mši svatou. Snad si v něm máme uvědomit, že už jsme se jakoby přestali radovat z nesmírného daru svátosti smíření, plni vděčnosti doceňovat, jak velikou událostí v našem životě je odpuštění hříchů a návrat k čistotě Božího dítěte.

Prožívejme proto letošní Advent s tímto vědomím a nechme se touto novou situací duchovně obohatit. Vzývejme mocnou přímluvu Panny Marie a nechme se vést Duchem Svatým, abychom dokázali teď více než jindy naslouchat Božímu hlasu. Zároveň dávejme ještě větší důraz na to, co nám upřeno není. Je to především Boží Slovo, které je živé a účinně působí v duši člověka. Nejdeme-li na Mši svatou, věnujme Slovu Božímu stejný či ještě delší čas, než kdybychom na ni šli. Spojme se se svou či jinou farností k bohoslužbě přes obrazovku počítače, čtěme v čase, který máme navíc, Písmo a nechme se jím proměňovat a posvěcovat. Copak Bůh k člověku často nepromlouvá právě v tichu? Neobrací se k němu v poušti a samotě? Právě z mnoha pasáží Písma víme, že tomu tak je.

Nynější omezení jednou skončí, stejně jako za měsíc uplyne období Adventu a Pán nás navštíví o Vánocích. Nezoufejme proto nad těžkostmi a nedostatky doby, ale využijme ji moudře k ještě důkladnější přípravě na shledání s naším Vykupitelem. K tomu Vám od Katedrály Ducha Svatého žehná, Váš

+Jan Vokál

Autor článku: Tereza Myslilová