Report o McCarrickovi je bolestná kapitola, z níž se církev učí

Svatý stolec dnes zveřejnil zprávu ohledně kauzy bývalého kardinála a arcibiskupa Washingtonu, Theodora McCarrika, kterého papež František v roce 2019 propustil z duchovního stavu. Jak uvedl kardinál Parolin, vypracování zprávy bylo vedeno hledáním pravdy, aby se chyby minulosti již více neopakovaly.
Publikováno: 10. 11. 2020 17:15

10. listopadu 2020 zveřejnil Vatikán report, který obsahuje informace o rozhodovacím procesu Svatého stolce ohledně kauzy bývalého kardinála Theodora Edgara McCarricka (období od 1930 do 2017), který vypracoval Státní sekretariát na základě pověření papeže Františka. Jedná se o rozsáhlý text, který si vyžádal dva roky práce a je odpovědí na závazek papeže Františka, aby byl případ McCarricka, který byl shledán vinným ze sexuálního zneužívání nezletilých i dospělých, důkladně prošetřen.  

Z reportu jsou evidentní některé pevné body. První se týká chyb, které nastaly, aby mohl tento člověk zastávat vysoké funkce v církevní hierarchii, i když spáchal tak hrozné činy: toto vědomí chyb už vedlo v církvi k zavedení nových norem, aby se zabránilo opakování historie. Druhým bodem je fakt, že až do roku 2017 nebyla vůči McCarrickovi doložena žádná obvinění ohledně sexuálního zneužívání nezletilých. První opodstatněné obvinění ze zneužívaní nezletilých se objevilo teprve před třemi lety a vedlo k okamžitému zahájení kanonického procesu, který byl uzavřen rozhodnutími papeže Františka: nejprve McCarrickovi odebral církevní titul a následně ho propustil z duchovního stavu.

Tento případ je bolestnou kapitolou, z níž se celá církev poučila. Bezpochyby můžeme chápat některá opatření přijatá papežem Františkem po setkání předsedů biskupských konferencí ohledně ochrany nezletilých v církvi (únor 2019) právě ve světle této kauzy, včetně zrušení papežského tajemství pro případy sexuálních zneužívání.

„Jak je zřejmé z rozsahu reportu, množství dokumentů a obsažených informací, nasadili jsme se pro nalezení pravdy,“ uvádí ve svém prohlášení státní sekretář kardinál Pietro Parolin, který zároveň dodává: „K bolesti se připojuje pohled naděje. Aby se tyto fenomény neopakovaly, společně s účinnějšími normami potřebujeme i obrácení srdcí. Potřebujeme pastýře, kteří věrohodně hlásají evangelium a všichni si musíme být dobře vědomi, že je to možné jedině s milostí Ducha, důvěrou v Ježíšova slova: «Beze mne nemůžete nic udělat».“

Celé reporty v angličtině a italštině.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež ke konferenci o zneužívání: Přiznání chyb otevírá nové obzory

”Jedině když se církev postaví čelem k pravdě o tomto krutém jednání a pokorně požádá oběti o odpuštění, bude schopna znovu se stát útočištěm pro všechny, kteří to potřebují." - Řekl papež František ve videoposelství adresovaném účastníkům mezinárodní konference o ochraně nezletilých v církvi, která začíná v neděli 19. září ve Varšavě.
19.09.2021

Papež František: Věrnost Bohu znamená ochotu sloužit

Papež František se při promluvě před nedělní modlitbou Anděl Páně zamýšlel nad tématem služby a řekl, že když sloužíme druhým, přijímáme Boží objetí. 
19.09.2021

Fotogalerie: Národní pouť ke sv. Ludmile

V sobotu 18. září 2021 proběhla na louce nad obcí Tetín národní poutní mše svatá. Mši celebroval český rodák a papežský legát, vídeňský arcibiskup a metropolita, kardinál Christoph Schönborn. Liturgii doprovodil orchestr Hudby Hradní stráže a Policie ČR se sborem Collegium hortense. Přinášíme fotogalerii.
19.09.2021

Kardinál Schönborn: Svatá Ludmila měla vliv na celé naše dějiny

U příležitosti 1100. výročí umučení sv. Ludmily se v sobotu 18. září konala na Tetíně národní poutní mše svatá. Mši celebroval papežský legát, vídeňský arcibiskup a metropolita, kardinál Christoph Schönborn.
18.09.2021

Už vím: Proč se učedníci Ježíše báli?

Přinášíme další díl z videosérie P. Romana Vlka s názvem Už vím.
18.09.2021