Report o McCarrickovi je bolestná kapitola, z níž se církev učí

Svatý stolec dnes zveřejnil zprávu ohledně kauzy bývalého kardinála a arcibiskupa Washingtonu, Theodora McCarrika, kterého papež František v roce 2019 propustil z duchovního stavu. Jak uvedl kardinál Parolin, vypracování zprávy bylo vedeno hledáním pravdy, aby se chyby minulosti již více neopakovaly.
Publikováno: 10. 11. 2020 17:15

10. listopadu 2020 zveřejnil Vatikán report, který obsahuje informace o rozhodovacím procesu Svatého stolce ohledně kauzy bývalého kardinála Theodora Edgara McCarricka (období od 1930 do 2017), který vypracoval Státní sekretariát na základě pověření papeže Františka. Jedná se o rozsáhlý text, který si vyžádal dva roky práce a je odpovědí na závazek papeže Františka, aby byl případ McCarricka, který byl shledán vinným ze sexuálního zneužívání nezletilých i dospělých, důkladně prošetřen.  

Z reportu jsou evidentní některé pevné body. První se týká chyb, které nastaly, aby mohl tento člověk zastávat vysoké funkce v církevní hierarchii, i když spáchal tak hrozné činy: toto vědomí chyb už vedlo v církvi k zavedení nových norem, aby se zabránilo opakování historie. Druhým bodem je fakt, že až do roku 2017 nebyla vůči McCarrickovi doložena žádná obvinění ohledně sexuálního zneužívání nezletilých. První opodstatněné obvinění ze zneužívaní nezletilých se objevilo teprve před třemi lety a vedlo k okamžitému zahájení kanonického procesu, který byl uzavřen rozhodnutími papeže Františka: nejprve McCarrickovi odebral církevní titul a následně ho propustil z duchovního stavu.

Tento případ je bolestnou kapitolou, z níž se celá církev poučila. Bezpochyby můžeme chápat některá opatření přijatá papežem Františkem po setkání předsedů biskupských konferencí ohledně ochrany nezletilých v církvi (únor 2019) právě ve světle této kauzy, včetně zrušení papežského tajemství pro případy sexuálních zneužívání.

„Jak je zřejmé z rozsahu reportu, množství dokumentů a obsažených informací, nasadili jsme se pro nalezení pravdy,“ uvádí ve svém prohlášení státní sekretář kardinál Pietro Parolin, který zároveň dodává: „K bolesti se připojuje pohled naděje. Aby se tyto fenomény neopakovaly, společně s účinnějšími normami potřebujeme i obrácení srdcí. Potřebujeme pastýře, kteří věrohodně hlásají evangelium a všichni si musíme být dobře vědomi, že je to možné jedině s milostí Ducha, důvěrou v Ježíšova slova: «Beze mne nemůžete nic udělat».“

Celé reporty v angličtině a italštině.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021