Report o McCarrickovi je bolestná kapitola, z níž se církev učí

Datum publikace10. 11. 2020, 17.15

Svatý stolec dnes zveřejnil zprávu ohledně kauzy bývalého kardinála a arcibiskupa Washingtonu, Theodora McCarrika, kterého papež František v roce 2019 propustil z duchovního stavu. Jak uvedl kardinál Parolin, vypracování zprávy bylo vedeno hledáním pravdy, aby se chyby minulosti již více neopakovaly.

10. listopadu 2020 zveřejnil Vatikán report, který obsahuje informace o rozhodovacím procesu Svatého stolce ohledně kauzy bývalého kardinála Theodora Edgara McCarricka (období od 1930 do 2017), který vypracoval Státní sekretariát na základě pověření papeže Františka. Jedná se o rozsáhlý text, který si vyžádal dva roky práce a je odpovědí na závazek papeže Františka, aby byl případ McCarricka, který byl shledán vinným ze sexuálního zneužívání nezletilých i dospělých, důkladně prošetřen.

Z reportu jsou evidentní některé pevné body. První se týká chyb, které nastaly, aby mohl tento člověk zastávat vysoké funkce v církevní hierarchii, i když spáchal tak hrozné činy: toto vědomí chyb už vedlo v církvi k zavedení nových norem, aby se zabránilo opakování historie. Druhým bodem je fakt, že až do roku 2017 nebyla vůči McCarrickovi doložena žádná obvinění ohledně sexuálního zneužívání nezletilých. První opodstatněné obvinění ze zneužívaní nezletilých se objevilo teprve před třemi lety a vedlo k okamžitému zahájení kanonického procesu, který byl uzavřen rozhodnutími papeže Františka: nejprve McCarrickovi odebral církevní titul a následně ho propustil z duchovního stavu.

Tento případ je bolestnou kapitolou, z níž se celá církev poučila. Bezpochyby můžeme chápat některá opatření přijatá papežem Františkem po setkání předsedů biskupských konferencí ohledně ochrany nezletilých v církvi (únor 2019) právě ve světle této kauzy, včetně zrušení papežského tajemství pro případy sexuálních zneužívání.

„Jak je zřejmé z rozsahu reportu, množství dokumentů a obsažených informací, nasadili jsme se pro nalezení pravdy,“ uvádí ve svém prohlášení státní sekretář kardinál Pietro Parolin, který zároveň dodává: „K bolesti se připojuje pohled naděje. Aby se tyto fenomény neopakovaly, společně s účinnějšími normami potřebujeme i obrácení srdcí. Potřebujeme pastýře, kteří věrohodně hlásají evangelium a všichni si musíme být dobře vědomi, že je to možné jedině s milostí Ducha, důvěrou v Ježíšova slova: «Beze mne nemůžete nic udělat».“

Celé reporty v angličtiněitalštině.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová