Katolický týdeník: Premonstráti slaví 900 let

Datum publikace18. 11. 2020, 15.00

Podle řádového oděvu se nazývají Bílí bratři. Ale říká se jim také norbertini – to podle jejich zakladatele sv. Norberta, původem z Porýní, který je pohřben v pražské strahovské bazilice. Známe je ale především jako premonstráty. Na konci listopadu se chystají zahájit oslavy devíti staletí existence svého společenství.

Řád premonstrátských řeholních kanovníků (Candidus et Canonicus Ordo Praemonstratensis – ve zkratce OPraem.) vznikl ve francouzském Prémontré, které dalo skupině kněží v bílém svůj název. „Svatý Norbert a jeho společníci si vybrali řeholi sv. Augustina a na Boží hod roku 1121 složili sliby a zapsali se pod ni,“ popisuje založení jeden z dnešních premonstrátských bratří P. Ambrož Šámal. A trvalo jen čtvrtstoletí, než řád pronikl až do Čech a pak i na Moravu. „Je zajímavé, že kanovnický řád premonstrátů nepatří ve světě mezi ty nejznámější, ale u nás má významnou tradici již od roku 1143. Dodnes fungují čtyři kanonie,“ vysvětluje nynější strahovský opat P. Daniel Janáček (viz rozhovor níže).

Premonstráti se řídí řeholí sv. Augustina: mezi základní kameny jejich řádu patřily asketický způsob života (avšak ne tak přísný jako u cisterciáků), duchovní služba mezi věřícími, charita, vzdělávání a rozvoj vědy. „Jádro našeho života tvoří trojúhelník zakotvený už v samotné prvotní církvi: communio – contemplatio – actio, tedy společenství – kontemplace – akce,“ zdůrazňuje opat Janáček.

Bratři premonstráti nosí bílý řeholní oděv, skládající se z bílé tuniky, škapulíře splývajícího přes ramena, pod nímž jsou přepásáni pruhem látky zvaným cingulum. Premonstrátské hábity vyrábějí například premonstrátky v Doksanech. Po vstupu do kláštera každý bratr dostane své řeholní jméno. Premonstrátským heslem je: „Ad omne opus bonum parati“, které v češtině znamená „Připraveni ke každému dobrému dílu“. Znakem řádu jsou dvě zkřížené zlaté nebo stříbrné pastýřské hole (opatské berle) na modrém štítu posetém zlatými či stříbřitými liliemi.

Na území České republiky bylo v minulosti osm mužských a čtyři ženské premonstrátské kláštery (kanonie). Do současné doby přetrvaly čtyři mužské (Strahov zal. 1143, Želiv zal. 1149, Teplá zal. 1193, Nová Říše zal. 1641) a jeden ženský (Doksany zal. 1144, obnoven 1998). Vedle toho byla ještě založena Kongregace sester premonstrátek na Svatém Kopečku u Olomouce (1902). Co do počtu patří u nás do premonstrátské rodiny více než sto kněží a řeholnic.

JIŘÍ MACHÁNĚ

Více lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne.

Boje skončily, obavy Arménů trvají

Ke klidu, rozvaze a svornosti vyzval katolikos všech Arménů Karekin II. poté, co Arménie a Ázerbájdžán podepsaly dohodu o ukončení bojů.

Všechno nakonec dobře dopadne

Od počátku koronakrize se stal jednou z nejvýraznějších postav veřejného prostoru. Vyjadřuje se nejen k samotné nákaze, ale i ke společenským souvislostem – a do diskuse vnáší odbornost, racionální pohled i mírný optimismus. Biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka.

Doma: Co místo mobilu?

Shrbení nad displejem.  Znáte ten výjev? Během pandemie se stal mobil jediným kanálem, jak jsou děti v kontaktu se školou a vrstevníky.

Připravujeme: ZAČNE ADVENT

Ve zvláštní příloze nám čtyři orloje budou průvodci letošním adventem. Jak se v nich zračí běh času a světla i stínu? Nabídneme i návod na výrobu rodinného adventního kalendáře.

Autor článku: Tereza Myslilová