Obnova naděje a solidarity, poselství předsedů biskupských konferencí zemí EU

Předsedové biskupských konferencí členských států EU sdružených v COMECE se ve středu 18. listopadu 2020 vůbec poprvé v historii obrací na instituce Evropské unie a její členské státy s poselstvím naděje a výzvou k solidaritě: „Snažíme se budovat všeobecné bratrství, které neopomíjí nikoho.“
Publikováno: 18. 11. 2020 12:45

V souvislosti s nedávno zveřejněným dopisem papeže Františka o Evropě se poselství předsedů biskupských konferencí Evropské unie „Obnova naděje a solidarity“ zaměřuje především na boj proti pandemii Covid-19 a na společné úsilí k zajištění spravedlivé a humánní péče pro všechny nemocné.
 
Tímto poselstvím katolická církev v Evropské unii potvrzuje svůj závazek budovat Evropu, „který našemu kontinentu zajistí mír a prosperitu, a stát za jejími základními hodnotami: solidaritou, svobodou, nedotknutelností lidské důstojnosti, demokracií, právním státem, rovností i obranou a podporou lidských práv," vysvětlují biskupové.
 
Zpráva dále uvádí: „Společně s věřícími jiných náboženských tradic i lidmi dobré vůle se snažíme budovat všeobecné bratrství, které neopomíjí nikoho."
 
V této obtížné a bolestivé chvíli vyzývají biskupové nás všechny, včetně institucí EU a národních vlád, abychom jednali v solidaritě a naději, v jednotě a dialogu, s důvěrou a odpovědností. „Víra nás vybízí, abychom šli ven ze sebe a ve druhých lidech, zvláště v těch, kdo trpí a postávají na okraji v našich ulicích, viděli své bratry a sestry a také abychom byli ochotni položit za ně život," uvádějí předsedové biskupských konferencí EU ve svém poselství.
 
Prohlášení bylo vypracováno z podnětu Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), na základě setkání z 30. září 2020, na kterém se poprvé sešli všichni předsedové episkopátů zemí EU.

Překlad celého poselství je ke stažení v příloze.

Soubory ke stažení

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež František napsal zvláštní poselství u příležitosti dnešního nástupu 46. prezidenta USA do úřadu. Ctihodný Joseph R. Biden, prezident Spojených států amerických, Bílý dům, Washington DC, stojí v hlavičce textu, který citujeme v plném znění.
20.01.2021

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021