České adventní věnce pomohou sirotkům v Ulánbátaru. I přes pandemii

Olomoucké farnosti se letos opět zapojí do výroby adventních věnců, jejichž prodej vyvrcholí v olomouckých kostelích během první adventní neděle. Výroba bude vzhledem k epidemiologickým omezením probíhat jinak, než tomu bylo v předchozích letech. V některých farnostech zájemcům doručí výrobní balíčky rovnou domů, jinde si je farníci vyzvednou na faře. V bezpečí domova pak vyrobí věnec za účelem benefičního prodeje. V loňském roce věnovali olomoučtí dárci sirotčinci Verbist Care v hlavním městě Mongolska 54 484 Kč.
Publikováno: 23. 11. 2020 10:00

Již po deset let putuje část výnosu z prodeje adventních věnců do dětského domova Verbist Care v mongolském Ulánbátaru. „Kvůli omezením způsobených koronavirem přišel sirotčinec o část financování běžného provozu. Chod našeho sirotčince je mimo jiné podporován lidmi ze zahraničí, kteří letos kvůli strachu z viru nepřijeli. Peníze ze sbírky jsme tudíž využili především k nákupu zásob trvanlivých potravin,“ vysvětluje ředitel sirotčince Mputu Ngandu Simon. V hlavním městě Mongolska, kde zima trvá až osm měsíců a teploty dosahují i minus 40 stupňů Celsia, žije stále na ulicích několik stovek dětí. Posláním dětského domova v Ulánbátaru je zajištění základních lidských práv sirotkům, opuštěným nebo zneužívaným dětem.

Výroba adventních věnců proběhne v několika farnostech olomouckého děkanátu. Vzhledem k vládním opatřením bude mít jistá omezení. Charita přichystala tzv. výrobní balíčky, které obsahují materiál na výrobu jednoho věnce. „Tento materiál si lidé vezmou domů a v bezpečí domova vyrobí věnec. Výrobní balíček obsahuje  slaměný korpus, větvičky, drátek, svíčky, bodce na svíčky, zdobení – sušené květy, mašle, sušené plody, lýko,“ vypočítává koordinátorka akce Veronika Velčovská.

Benefice adventních věnců vyvrcholí v olomouckých kostelích první adventní neděli 29. listopadu. Dobročinné adventní věnce k prodeji budou umístěné u farních kasiček v zadních částech kostela. „Obracíme se na všechny, kteří přijdou podpořit dobrou věc zakoupením adventního věnce, aby peníze vložili do obálky, která bude přichystaná poblíž věnců, a poté vložili do farní kasičky. S ohledem na náklady je minimální hodnota věnce 290 Kč a doporučená 340 Kč,“ doplnila Veronika Velčovská. 

V loňském roce dárci věnovali 74 065 Kč, z toho 54 487 Kč putovalo do sirotčince Verbist Care v mongolském Ulánbátaru. Zbylou část výtěžku farnosti věnovaly na konkrétní potřeby lidí ve svých farnostech. „Za darovanou částku jsme loni zakoupili 200 kg hovězího masa, 50 kg skopového, 60 kg kuřecího, rýži, mouku, koření, ale i hygienické potřeby pro děti,“  přibližuje ředitel tamního sirotčince. Centrum Verbist Care založila v roce 1995 Kongregace Panny Marie a dětem poskytuje potřebné zázemí, jako je přístřeší, jídlo a vzdělávání. Spolupráce s Charitou Olomouc byla navázána v roce 2010.

Zdroj: TZ, Eva Štefková, Charita Olomouc

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež František napsal zvláštní poselství u příležitosti dnešního nástupu 46. prezidenta USA do úřadu. Ctihodný Joseph R. Biden, prezident Spojených států amerických, Bílý dům, Washington DC, stojí v hlavičce textu, který citujeme v plném znění.
20.01.2021

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021