České adventní věnce pomohou sirotkům v Ulánbátaru. I přes pandemii

Olomoucké farnosti se letos opět zapojí do výroby adventních věnců, jejichž prodej vyvrcholí v olomouckých kostelích během první adventní neděle. Výroba bude vzhledem k epidemiologickým omezením probíhat jinak, než tomu bylo v předchozích letech. V některých farnostech zájemcům doručí výrobní balíčky rovnou domů, jinde si je farníci vyzvednou na faře. V bezpečí domova pak vyrobí věnec za účelem benefičního prodeje. V loňském roce věnovali olomoučtí dárci sirotčinci Verbist Care v hlavním městě Mongolska 54 484 Kč.
Publikováno: 23. 11. 2020 10:00

Již po deset let putuje část výnosu z prodeje adventních věnců do dětského domova Verbist Care v mongolském Ulánbátaru. „Kvůli omezením způsobených koronavirem přišel sirotčinec o část financování běžného provozu. Chod našeho sirotčince je mimo jiné podporován lidmi ze zahraničí, kteří letos kvůli strachu z viru nepřijeli. Peníze ze sbírky jsme tudíž využili především k nákupu zásob trvanlivých potravin,“ vysvětluje ředitel sirotčince Mputu Ngandu Simon. V hlavním městě Mongolska, kde zima trvá až osm měsíců a teploty dosahují i minus 40 stupňů Celsia, žije stále na ulicích několik stovek dětí. Posláním dětského domova v Ulánbátaru je zajištění základních lidských práv sirotkům, opuštěným nebo zneužívaným dětem.

Výroba adventních věnců proběhne v několika farnostech olomouckého děkanátu. Vzhledem k vládním opatřením bude mít jistá omezení. Charita přichystala tzv. výrobní balíčky, které obsahují materiál na výrobu jednoho věnce. „Tento materiál si lidé vezmou domů a v bezpečí domova vyrobí věnec. Výrobní balíček obsahuje  slaměný korpus, větvičky, drátek, svíčky, bodce na svíčky, zdobení – sušené květy, mašle, sušené plody, lýko,“ vypočítává koordinátorka akce Veronika Velčovská.

Benefice adventních věnců vyvrcholí v olomouckých kostelích první adventní neděli 29. listopadu. Dobročinné adventní věnce k prodeji budou umístěné u farních kasiček v zadních částech kostela. „Obracíme se na všechny, kteří přijdou podpořit dobrou věc zakoupením adventního věnce, aby peníze vložili do obálky, která bude přichystaná poblíž věnců, a poté vložili do farní kasičky. S ohledem na náklady je minimální hodnota věnce 290 Kč a doporučená 340 Kč,“ doplnila Veronika Velčovská. 

V loňském roce dárci věnovali 74 065 Kč, z toho 54 487 Kč putovalo do sirotčince Verbist Care v mongolském Ulánbátaru. Zbylou část výtěžku farnosti věnovaly na konkrétní potřeby lidí ve svých farnostech. „Za darovanou částku jsme loni zakoupili 200 kg hovězího masa, 50 kg skopového, 60 kg kuřecího, rýži, mouku, koření, ale i hygienické potřeby pro děti,“  přibližuje ředitel tamního sirotčince. Centrum Verbist Care založila v roce 1995 Kongregace Panny Marie a dětem poskytuje potřebné zázemí, jako je přístřeší, jídlo a vzdělávání. Spolupráce s Charitou Olomouc byla navázána v roce 2010.

Zdroj: TZ, Eva Štefková, Charita Olomouc

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

TOP - Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. - 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.
16.04.2021

Blahořečení P. Dominika Zavřela můžete sledovat živě na TV Noe

V sobotu 17. dubna 2021 od 10.30 se ve Vatikánu bude konat mše svatá s blahořečením Simona Cadrona a druhů mezi které patřil i P. Dominik Zavřel pocházející z Chodova u Prahy. Bohoslužbu bude živě přenášet TV Noe.
16.04.2021

Papež František: Svatost není pro “specialisty na božské záležitosti"

Modlitba, skutky lásky a povolání ke svatosti – o těchto základních kamenech řeholního života mluvil papež František ve videoposelství k účastníkům kongresu uspořádaného k padesátému výročí prohlášení svaté Terezie od Ježíše za učitelku církve.
16.04.2021

Výzvy REACT pro oblast zdravotnictví

ŘO IROP vyhlásil 15. dubna 2021 výzvy IROP pro oblast zdravotnictví. Jedná se o 3 oblasti zvýšení připravenosti subjektů zapojených do řešení hrozeb, rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty a rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby.
16.04.2021

Vychází nová kniha arcibiskupa Jana Graubnera

V Karmelitánském nakladatelství vychází kniha Zbožnost je užitečná ke všemu, jejíž autorem je olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. V publikaci autor vzpomíná i na svůj boj s nemocí covid-19 v prosinci loňského roku.
15.04.2021