banner sekce
Sekce

Mládež

Papež František mladé vyzval ke změně životního stylu.

Papež František sezval mladé ekonomy a podnikatele z celého světa do Assisi, aby spojili síly a společně „oduševnili“ ekonomii a přispěli k vytváření nových a lidštějších ekonomických vzorců odpovídajících vizi integrální ekologie.
Publikováno: 15. 11. 2020 9:15

Vzhledem k pandemii organizátoři setkání přesunuli na listopad a bylo přenášeno online živě 19.-21. listopadu z Assisi do celého světa. Díky tomu tak program mohl sledovat daleko větší počet účastníků, videa mají kolem 50 000 zhlédnutí. Často však u obrazovek byla skupina lidí, tudíž odhady jsou několikanásobné. V rámci České republiky víme o 7 účastnících, kteří se registrovali na původní setkání, konferenci však sledovalo několik desítek českých laiků i odborníků.

Celkově mě oslovil koncept setkání, kdy jeho součástí jsou jak odborné přednášky a diskuze, tak i chvíle meditace nad obrazy sv. Františka doprovázené hudbou přímo z Assisi a umělecká díla. První den setkání například uzavřelo divadelní zpracování návratu Malého prince na tuto planetu.

Součástí programu byl i celosvětový online maraton příspěvků - od pátečního večera do sobotního poledne probíhala jedinečná cesta přes dvacet různých zemí (Portugalsko, UK, Brazílie, Argentina, US, Chile, Peru, Kolumbie, Mexiko, Filipíny, Jižní Korea, Indie a Srí Lanka, Ukrajina, Chorvatsko, Nigérie, Kamerun, Pobřeží slonoviny, Španělsko, Itálie), kde se představily lokální projekty, zkušenosti, iniciativy i umělecká a kulturní díla.

Během pátečního programu představil své myšlenky Muhammad Yunus, držitel Nobelovy ceny za mír z Bangladéše v rámci příspěvku Finance a Lidstvo - jako cesta k integrální ekologii. „Velmi mě zaujala myšlenka, jak velký vliv máme každý z nás, když investujeme. Svými financemi, tak třeba nevědomky podporujeme výrobu zbraní či produkci fosilních paliv, která podporují globální oteplování. Dřív jsem se nezajímal, kam moje banka investuje finance. Tyto myšlenky mě nutí se nad tím hlouběji zamyslet“, říká Michal Filipec, účastník setkání a obchodní manažer.

Papež František mladé vyzval, ať přinášejí změnu tam, kde jsou. Jak říká Dominik Bauchner, účastník setkání: „Jsem moc rád, že jsem se mohl účastnit konference a mít možnost zapojit se do diskuze. I když se nepohybuji na poli ekonomie, byla to témata s přesahem pro každého. Můžu se snažit o podporu v rodině, občanské společnosti, v různých společenstvích. Budu rád, když budu moci pokračovat v networkingu.“

Od jarního termínu konference se mladí účastníci setkávali v tematických skupinkách. Připravovali svá srdce na listopadové setkání a zároveň hledali cesty, jak konkrétně papežovu vizi naplnit v reálném životě. Na konferenci byly představeny první výsledky jejich dosavadní práce. Za všechny projekty je možné uvést Profit PodQuest, který bude mít formu podcastů s inspirativními osobnostmi na téma hledání povolání. Spustit se má v příštím roce.

Setkání Františkovy ekonomie nastartovalo proces a předložilo nám řadu výzev. Již v průběhu setkání Františkova ekonomie vznikla u nás v ČR pracovní skupina, která je složena jak z mladých účastníků, tak i ze zkušených ekonomů a odborníků. V rámci skupiny budeme pokračovat v pravidelných odborných diskusích a rozpracovávat konkrétní témata. Pokud by měl někdo zájem přidat se k pracovní skupině, nechť se mi ozve na ludmila.barborkova[at]gmail.com.

Na závěr setkání zaznělo videoposelství papeže Františka, které je možné zhlédnout na webu www.francescoeconomy.org , kde jsou i podrobnosti k programu a text závěrečného závazku.

Veškeré videozáznamy je možné zdarma zhlédnout na YouTube kanále The Economy of Francesco, a to v pěti jazycích (angličtina, italština, španělština, portugalština, francouzština).

 

Ing. Ludmila Barborková účastnice setkání a koordinátorka EoF Hub Czech Republic

Autor článku:
Sekce pro mládež ČBK