Katolický týdeník: Aby finance sloužily životu

Datum publikace1. 12. 2020, 18.30

„Jdi a oprav můj dům!“ Papež svolal mladé ekonomy, aby se inspirovali příkladem sv. Františka z Assisi.

Výzvou ke změně perspektivy bylo nedlouho po vydání sociální encykliky Fratelli tutti setkání s názvem „Františkova ekonomika“, které po jarním odkladu proběhlo 18. – 21. listopadu v Assisi, v místě spojeném se zakladatelem františkánů. Papež shromáždil, ač pouze virtuálně, na dva tisíce mladých ekonomů, manažerů, podnikatelů a vědců, aby společně se zkušenými odborníky hledali pro ekonomiku udržitelnou cestu, která nezabíjí, nevylučuje, neodlidšťuje a nedrancuje, nýbrž spouští ozdravné procesy.
Svatý otec k účastníkům promluvil ve videoposelství: „Světový systém je neudržitelný z různých hledisek, dopadá na naši trápenou a sdíranou sestru zemi a zároveň na všechny nejchudší a vyděděné. Obojí jde pospolu: sdíraná země a množství vyděděných chudých. Oni jsou prvními poškozenými a také prvními zapomenutými.“

Uprostřed krize

Setkání dostalo zcela jiný náboj tím, že se konalo uprostřed koronavirové krize. V ní papež František vidí možnost ke změně. A není sám. „Proč bychom se měli chtít vracet?“ ptá se i bangladéšský držitel Nobelovy ceny za mír a „bankéř chudých“ Muhammad Yunus.
Pontifikát papeže Františka je prodchnut důrazem na sociální otázky. Jen těžko bychom hledali podobného lídra se světovým dosahem, který tak upozorňuje na bolavá místa ekonomiky. Neusiluje o vznik vlastní ekonomické koncepce, ale snaží se mladé odborníky inspirovat k myšlení, které ekonomii, přepočítávající téměř vše na procenta růstu HDP, přesahuje. „Uznejme, že se navzájem potřebujeme, abychom uvedli do života ekonomickou kulturu, schopnou dát vzklíčit snům, vzbudit proroctví, dát rozkvést naději, probudit důvěru, obvázat rány, navázat vztahy, dát vzejít jitru naděje, učit se od sebe navzájem,“ vyzval Svatý otec účastníky.
Jak by mohla světová ekonomika po koronakrizi a podle Františkových zásad vypadat, se pro KT zamýšlí zkušený ekonom Lubomír Mlčoch. Papežova ekonomie navrací do hry hodnoty, které by měl (nejen) křesťanský podnikatel a ekonom ctít. O zodpovědném vlastnictví pak píše právník a politik Pavel Svoboda. Podnikání jako celospolečenský úkol zase rozebírá ekonom a podnikatel Roman Češka – a na totéž v anketě odpovídají další lidé z podnikatelské praxe.

KAREL PUČELÍK

Více lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne.

Svatá země vstoupila do adventu

Rozžehnutím první adventní svíce od plamene v jeskyni Narození Páně zahájili františkáni ve Svaté zemi letošní advent. Komunita, která nad biblickými místy bdí právě 800 let, jej prožije ve znamení změn.

Kde budeme bydlet?

Téměř třetina lidí má obavy, kde budou bydlet ve stáří. Více než polovina dotázaných je přesvědčena, že problém sehnat bydlení budou mít jejich děti – vyplývá z průzkumu agentury Median pro Charitu ČR a katolickou církev.

Do Betléma s rockery i cimbálovkou

Neotřelé spojení dětských hlasů, folkloru, rockových tónů a profesionálního hereckého přednesu nabízí nové CD na Vánoce: Písničky z Betléma.

Doma: Rodinný život slaví 30 let

Olomoucké Centrum pro rodinný život letos slaví.  Už třicet let totiž vydává časopis Rodinný život.

Připravujeme: KŘESŤANÉ V MÉDIÍCH

Co by měli křesťané přinášet do mediálního prostoru?
O průsečících křesťanství a žurnalistiky.

Autor článku: Tereza Myslilová