Kirche in Not: Miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení

V průměru 309 křesťanů je každý měsíc uvězněno z důvodu své víry v padesáti zemích světa, což znamená zhruba deset denně. Spolu s únosy přispívá tato situace k tomu, že „miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení“, upozorňuje papežská nadace Kirche in Not (Pomoc trpící církvi).
Publikováno: 1. 12. 2020 10:30

Foto: Vatican News

Protiprávní věznění křesťanů je „převažující formou jejich ustavičného a závažného pronásledování“, poukazuje nadace ve studii, nazvané „Vysvoboď vězněné“. Její zpráva se zakládá rovněž na údajích organizace Oper Doors, která hovoří o 1052 unesených křesťanech za loňský rok, kteří byli zadržováni po různě dlouhá období, anebo dosud nebyli propuštěni. Jedná se o velice složitou statistiku, která zahrnuje rovněž „únosy a násilné konverze žen, doprovázené sexuálním násilím“, vyúsťující v odnětí osobní svobody. Papežská nadace dělí nespravedlivě vězněné křesťany do několika kategorií: vězně svědomí, ty, kteří byli uvězněni kvůli svému náboženskému přesvědčení, svévolně zadržované křesťany, oběti procesů, které se nemohou účinně hájit, vězně trpící nevhodnými podmínkami ve vězení a mučením, křesťany vystavené nátlaku na konverzi, který může nabýt různých forem, včetně odnětí svobody.

Zpráva zdůrazňuje, že nespravedlivým zadržováním křesťanů ze strany států nebo nevládních subjektů jsou porušována lidská práva ve 143 zemích, mezi kterými najdeme Sýrii, Severní Koreu, Indii, Súdán, Saúdskou Arábii, Kubu, Eritreu, Nigérii, Pákistán a zejména Čínu. Co se týče posledně jmenované země, cituje zpráva čínského biskupa Pao-tingu, mons. Su Č'-mina, který byl v roce 1996 uvězěn bez jakéhokoli procesu, odsouzení či komunikace rodinným příslušníkům. V domácím vězění bez jakéhokoli rozsudku je rovněž eritrejský pravoslavný patriarcha Abune Antonios, zatímco sedmnáctiletá nigerijská studentka Leah Sharibu nebyla jako jediná propuštěna ze skupiny 109 dívek unesených džihádisty z Boko Haram v únoru 2018, protože odmítla přestoupit na islám. Čtrnáctiletá Maira Šahbázová se v Pákistánu skrývá před svými únosci, kteří ji letos v dubnu přepadli, donutili ke konverzi k islámu a sňatku s jedním z únosců. Dívce se podařilo utéct a nyní se ukrývá v okolí Faisalábádu. Její kauza dosvědčuje, nakolik je pro pákistánské křesťany těžké domoci se bezpečí a spravedlnosti. Jistě nikoli náhodou proto úvod k nejnovější zprávě papežské nadace napsala Asia Bibi, symbol pákistánských křesťanů vězněných pro víru.

Studie si nicméně všímá protiprávního upírání osobní svobody rovněž v případě nekřesťanů. Kupříkladu v Číně je takto internováno pravděpodobně „více než milion osob, zejména muslimů, včetně mnoha Ujgurů (muslimského etnika z provincie Sin-ťiangu) z důvodu náboženského přesvědčení a etnického původu“.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež František napsal zvláštní poselství u příležitosti dnešního nástupu 46. prezidenta USA do úřadu. Ctihodný Joseph R. Biden, prezident Spojených států amerických, Bílý dům, Washington DC, stojí v hlavičce textu, který citujeme v plném znění.
20.01.2021

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021