Kirche in Not: Miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení

V průměru 309 křesťanů je každý měsíc uvězněno z důvodu své víry v padesáti zemích světa, což znamená zhruba deset denně. Spolu s únosy přispívá tato situace k tomu, že „miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení“, upozorňuje papežská nadace Kirche in Not (Pomoc trpící církvi).
Publikováno: 1. 12. 2020 10:30

Foto: Vatican News

Protiprávní věznění křesťanů je „převažující formou jejich ustavičného a závažného pronásledování“, poukazuje nadace ve studii, nazvané „Vysvoboď vězněné“. Její zpráva se zakládá rovněž na údajích organizace Oper Doors, která hovoří o 1052 unesených křesťanech za loňský rok, kteří byli zadržováni po různě dlouhá období, anebo dosud nebyli propuštěni. Jedná se o velice složitou statistiku, která zahrnuje rovněž „únosy a násilné konverze žen, doprovázené sexuálním násilím“, vyúsťující v odnětí osobní svobody. Papežská nadace dělí nespravedlivě vězněné křesťany do několika kategorií: vězně svědomí, ty, kteří byli uvězněni kvůli svému náboženskému přesvědčení, svévolně zadržované křesťany, oběti procesů, které se nemohou účinně hájit, vězně trpící nevhodnými podmínkami ve vězení a mučením, křesťany vystavené nátlaku na konverzi, který může nabýt různých forem, včetně odnětí svobody.

Zpráva zdůrazňuje, že nespravedlivým zadržováním křesťanů ze strany států nebo nevládních subjektů jsou porušována lidská práva ve 143 zemích, mezi kterými najdeme Sýrii, Severní Koreu, Indii, Súdán, Saúdskou Arábii, Kubu, Eritreu, Nigérii, Pákistán a zejména Čínu. Co se týče posledně jmenované země, cituje zpráva čínského biskupa Pao-tingu, mons. Su Č'-mina, který byl v roce 1996 uvězěn bez jakéhokoli procesu, odsouzení či komunikace rodinným příslušníkům. V domácím vězění bez jakéhokoli rozsudku je rovněž eritrejský pravoslavný patriarcha Abune Antonios, zatímco sedmnáctiletá nigerijská studentka Leah Sharibu nebyla jako jediná propuštěna ze skupiny 109 dívek unesených džihádisty z Boko Haram v únoru 2018, protože odmítla přestoupit na islám. Čtrnáctiletá Maira Šahbázová se v Pákistánu skrývá před svými únosci, kteří ji letos v dubnu přepadli, donutili ke konverzi k islámu a sňatku s jedním z únosců. Dívce se podařilo utéct a nyní se ukrývá v okolí Faisalábádu. Její kauza dosvědčuje, nakolik je pro pákistánské křesťany těžké domoci se bezpečí a spravedlnosti. Jistě nikoli náhodou proto úvod k nejnovější zprávě papežské nadace napsala Asia Bibi, symbol pákistánských křesťanů vězněných pro víru.

Studie si nicméně všímá protiprávního upírání osobní svobody rovněž v případě nekřesťanů. Kupříkladu v Číně je takto internováno pravděpodobně „více než milion osob, zejména muslimů, včetně mnoha Ujgurů (muslimského etnika z provincie Sin-ťiangu) z důvodu náboženského přesvědčení a etnického původu“.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021

Prof. Vojtěch Novotný obhájil funkci děkana KTF UK

Dne 20. října 2021 byl akademickým senátem dle Jednacího řádu AS KTF UK zvolen kandidát na funkci děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Stal se jím prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D.
21.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 9. Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 9. video: Informace k letošnímu ročníku, tipy na aktivity, brožura (Irena Tejkalová, Česká biskupská konference)
21.10.2021