Arcidiecézní charita Praha rozšiřuje pomoc lidem bez domova o krizovou noclehárnu v pražských Malešicích

Arcidiecézní charita Praha posílila pomoc lidem bez domova. Jedním z projektů je nová noclehárna v Praze Malešicích, která funguje od 1. prosince díky podpoře Magistrátu hl. m. Prahy. Zimu zde stráví tři desítky lidí bez domova.
Publikováno: 4. 12. 2020 11:30

Malešická noclehárna je otevřena 24 hodin denně a její provoz zajišťuje Armáda spásy a Arcidiecézní charita Praha. Noclehárna je určena zejména lidem se zvýšenými zdravotními potřebami. Julie Holaňová z Arcidiecézní charity Praha popisuje: „Většina má nějaký zdravotní problém, hůř chodí nebo se zotavují z nemoci či úrazu.“

To je případ i pana Josefa: „Přes léto jsem pracoval na stavbách. Přespával jsem na ubytovnách. Pak ale přišel úraz a to pro člověka bez pracovní smlouvy znamená konec. O práci a ubytování jsem přišel a skončil jsem na noclehárně. Jakmile budu zdravý, do práce se vrátím.“

Někteří obyvatelé malešické noclehárny do práce pravidelně docházejí, někteří si práci hledají. „Obyvatele noclehárny chceme maximálně aktivizovat,“ zdůrazňuje Julie Holaňová. „Pokud by zůstali čtyři měsíce bez zaměstnání, odvykli by si pracovat a jejich šance na návrat do běžného života by byla mizivá.“

První dny provozu noclehárny ukázaly, že většina jejích obyvatel nechce sedět se založenýma rukama. „Chlapi za námi chodili a ptali se, s čím mohou pomoci. Jeden se ptal, kde najde hrablo, že by shrnul sníh. Další přišel s tím, že je vyučený zámečník a kdybychom měli problém třeba s topením, abychom se na něj určitě obrátili,“ líčí Julie Holaňová.

Malešická noclehárna je součástí systému zimních opatření Magistrátu hl. m. Prahy. Je jedním z šesti zařízení v Praze, které od prosince do března doplní celoroční azylové domy a noclehárny. V zimě se tak zvyšuje počet lůžek pro lidi bez domova o 475. Vedle toho Magistrát hl. m. Prahy zřizuje centrální dispečink, který je v provozu nonstop a který propojuje organizace zapojené do systému zimních opatření a eviduje potřeby a kapacity jednotlivých zařízení v síti. Díky tomu nemusí nikdo z lidí bez přístřeší zůstat v noci venku, ale je poslán do zařízení, kde je pro něj lůžko volné.

Jak může veřejnost pomoci

Potkáte-li v mrazu na ulici nebo v parku někoho, kdo nemá kam jít, volejte linku 156 městské policie. Strážníci v Praze jsou zapojeni do zimních opatření, přijedou a ve spolupráci se sociálními pracovníky nasměrují člověka na místo, kde strávit nocleh v teple.

Pomoci můžete také darováním oblečení. Arcidiecézní charita Praha upotřebí zejména zimní bundy a kalhoty, zimní boty, svetry, spodní prádlo a ponožky. Sběrné místo je v Pernerově ulici 20 v Praze Karlíně, kde sídlí charitní centrum pro lidi bez domova: denní centrum, celoroční noclehárna a azylový dům. Chod těchto služeb můžete podpořit finančním darem – více informací na www.praha.charita.cz/pomahejte.

Zdroj: TZ Charita

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František na neděli Božího milosrdenství: Jsme milosrdní k jiným?

Papež František dnes na neděli Božího milosrdenství slavil mši svatou v římském kostele Santo Spirito in Sassia. Ve své homilii vyzval k tomu, abychom projevovali milosrdenství vůči druhým, protože bez toho by se naše víra stala mrtvou. Milosrdný postoj pramení z vědomí, že jsme sami byli obdařeni pokojem, odpuštěním a ranami milosrdného Ježíše, vysvětlil Svatý Otec.
11.04.2021

Neděle Božího milosrdenství je příležitostí vystavit se proudu Boží milosti

Druhá neděle po Velikonocích je nazývána Bílou nedělí (Dominica in albis) a od roku 2000 je slavena jako neděle Božího milosrdenství. Ukazuje tak na vzkříšeného Krista jako zdroj důvěry a naděje.
10.04.2021

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti - 2. neděle velikonoční

09.04.2021

Mladý Bergoglio – noční adorátor

Papež František zaslal dopis španělskému katolickému týdeníku „Alfa y Omega”, v němž vzpomíná na noční adorace v buenosaireské bazilice Nejsvětější svátosti. V padesátých letech minulého století je sdílel se svým rodným bratrem Oscarem Bergogliem.
09.04.2021

Emeritní papež poděkoval svému nástupci za josefovský rok

Benedikt XVI. ocenil rok sv. Josefa, který vyhlásil papež František. Apoštolský list „Patris corde”, který toto jubileum doprovází, si přečetl „s mimořádnou vděčností" a „nejniternější shodou”, řekl emeritní papež německému týdeníku „Die Tagespost”.
09.04.2021