Arcidiecézní charita Praha rozšiřuje pomoc lidem bez domova o krizovou noclehárnu v pražských Malešicích

Arcidiecézní charita Praha posílila pomoc lidem bez domova. Jedním z projektů je nová noclehárna v Praze Malešicích, která funguje od 1. prosince díky podpoře Magistrátu hl. m. Prahy. Zimu zde stráví tři desítky lidí bez domova.
Publikováno: 4. 12. 2020 11:30

Malešická noclehárna je otevřena 24 hodin denně a její provoz zajišťuje Armáda spásy a Arcidiecézní charita Praha. Noclehárna je určena zejména lidem se zvýšenými zdravotními potřebami. Julie Holaňová z Arcidiecézní charity Praha popisuje: „Většina má nějaký zdravotní problém, hůř chodí nebo se zotavují z nemoci či úrazu.“

To je případ i pana Josefa: „Přes léto jsem pracoval na stavbách. Přespával jsem na ubytovnách. Pak ale přišel úraz a to pro člověka bez pracovní smlouvy znamená konec. O práci a ubytování jsem přišel a skončil jsem na noclehárně. Jakmile budu zdravý, do práce se vrátím.“

Někteří obyvatelé malešické noclehárny do práce pravidelně docházejí, někteří si práci hledají. „Obyvatele noclehárny chceme maximálně aktivizovat,“ zdůrazňuje Julie Holaňová. „Pokud by zůstali čtyři měsíce bez zaměstnání, odvykli by si pracovat a jejich šance na návrat do běžného života by byla mizivá.“

První dny provozu noclehárny ukázaly, že většina jejích obyvatel nechce sedět se založenýma rukama. „Chlapi za námi chodili a ptali se, s čím mohou pomoci. Jeden se ptal, kde najde hrablo, že by shrnul sníh. Další přišel s tím, že je vyučený zámečník a kdybychom měli problém třeba s topením, abychom se na něj určitě obrátili,“ líčí Julie Holaňová.

Malešická noclehárna je součástí systému zimních opatření Magistrátu hl. m. Prahy. Je jedním z šesti zařízení v Praze, které od prosince do března doplní celoroční azylové domy a noclehárny. V zimě se tak zvyšuje počet lůžek pro lidi bez domova o 475. Vedle toho Magistrát hl. m. Prahy zřizuje centrální dispečink, který je v provozu nonstop a který propojuje organizace zapojené do systému zimních opatření a eviduje potřeby a kapacity jednotlivých zařízení v síti. Díky tomu nemusí nikdo z lidí bez přístřeší zůstat v noci venku, ale je poslán do zařízení, kde je pro něj lůžko volné.

Jak může veřejnost pomoci

Potkáte-li v mrazu na ulici nebo v parku někoho, kdo nemá kam jít, volejte linku 156 městské policie. Strážníci v Praze jsou zapojeni do zimních opatření, přijedou a ve spolupráci se sociálními pracovníky nasměrují člověka na místo, kde strávit nocleh v teple.

Pomoci můžete také darováním oblečení. Arcidiecézní charita Praha upotřebí zejména zimní bundy a kalhoty, zimní boty, svetry, spodní prádlo a ponožky. Sběrné místo je v Pernerově ulici 20 v Praze Karlíně, kde sídlí charitní centrum pro lidi bez domova: denní centrum, celoroční noclehárna a azylový dům. Chod těchto služeb můžete podpořit finančním darem – více informací na www.praha.charita.cz/pomahejte.

Zdroj: TZ Charita

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež František napsal zvláštní poselství u příležitosti dnešního nástupu 46. prezidenta USA do úřadu. Ctihodný Joseph R. Biden, prezident Spojených států amerických, Bílý dům, Washington DC, stojí v hlavičce textu, který citujeme v plném znění.
20.01.2021

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021